İzmir'de tarihe saygı...
Uğur Tingür

Uğur Tingür

utingur@hotmail.com

İzmir'de tarihe saygı...

06 Aralık 2018 - 06:31

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri sahiplerine verildi. Burada ödül alan bazı kişilerin yerinde ödül almalarının sağlandığını törende gördük ve alkışladık.
Ödül komitesinin ve seçici kurul üyelerinin çok değerli kişilerden kurulduğunu görmek ve bu ödüle layık olan insanları tanıma fırsatını da bu ödül töreninde görerek yaşadık. Hakikaten bu ödüle layık olanlardı bu kişiler.Tarihi bizlere yaşatan ve hissettiren bu insanları kutlamak lazım.
 Burada birkaç kişiden bahsedeceğim, tarihi yapılarını bu güne dek koruyanlar, eski meslekleri hala yapanlar ve araştırmacı okullarımızı canı gönülden kutlamak lazım.
Yörenin tarihe olan saygısını burada gördük. Raziye ve Ahmet Ülgerler aldıkları Tire’deki evin tarihi korumasını bilmişler, Emin Çetin’in Birgi Ödemiş’teki berber dükkanı tarihi bir eser. 1953 senesinden beri bu berber dükkanında aynı işi yapıyor, babasından kalmış burası ona, hiçbir şeyine dokunmadan bu mesleği burada sürdürmüş ! Tarih işte bu...
Gene Birgi Ödemiş’te Saliha Hanım’ın taş konağı restore edilerek butik otele dönüştürülmüş, Zafer Gazi Tunalı ve Atilla Özdemir’in “Sıhhiye Vagonu”nu”nu restore ederek eski haline getirmeleri.
Dr. Levent Köstem’in “Köstem Zeytinyağ Müzesi” girişimi bu çalışmaların onbeş yıl gibi sürerek hazırlanması, Ege ve Urla Yarımadası zeytinciliğine ve kültüre odaklanan eğitim ve öğrenme işlevini öne çıkarıyor olması.
Boynuyoğun Köyü Tire’den Ayşe Narin ablamızın hasır sanatını hâlâ işlediğini gördük. 1940 doğumlu olan Narin Hanım 60 yıldır bu mesleği yapmış. Tire Müzesi’nde kendine ayrılan bir bölümde üretimini sergiliyor.
Gene yöreden sepetçi Hediye Mantar taze gelin olduğu zamandan beri sepet yapmış. Sepetlerin o zaman da bir tanesi bile elinde kalmazmış. Şu an Hediye Hanım’ın eserleri ve çalışmaları Tire Kent Müzesi’nde sergileniyor.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda Yaşar ve Aziz Bartık kardeşlerin 1938’de Bulgaristan’ın Vidiga kasabasından gelip kalay ustalığını hala İzmir’in tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda yapmaları, Mehmet ve Ali Erdoğan’ın Kemeraltın’da elek ustalığına devam etmeleri.
15 Mayıs 1919’da Yunanlılar tarafından İzmir’in işgal edildiğinden bu yana Kemeraltı Çarşısı’nda demircilik yapan Ömer ve Ali Akdemir ailesi babalarının mesleğini devam ettirmişler.
Bunların yanında bir de okullarımızın bu Tarihe Saygı ödülüne layık olanları da var.
İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları “Tarihi Karataş Evleri Resim Çalışmaları” ve “Levanten Köşkü Seramik Çalışması” ile İzmir Özel Türk koleji “ İzmir’in Kayıp Tarihi Merdivenli Medrese” ile ödüllendirildiler.
Özel Bilfen İlköğretim Okulu” çini sanatının izleri” çalışması, Narlıdere Özel TAKEV Ortaokulu “Gizemli Bavul” Projesi, “Klazomenai” çalışması ile ödüllendirildi.
Bunlar çok güzel şeyler. İzmir’e sahip çıkmak ve yaşatmak. Tarihi dokuları çıkarmak ve bunları yapıp korumakta olanlara teşekkür ederim.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da bu İzmir tarihine saygıda büyük emeği var, onu da kutlamak lazım....

YORUMLAR

  • 0 Yorum