İsyan ve Meral Akşener
Uğur Tingür

Uğur Tingür

utingur@hotmail.com

İsyan ve Meral Akşener

05 Ağustos 2019 - 06:11

Türk siyasi hayatına damga vuran kadınlar arasında iki kişi önemli. Bakanlık ve parti başkanlığı yapan bu iki lider !.

Bunlardan biri Tansu Çiller, Doğru Yol Partisi döneminde13 Temmuz 1993 senesinde seçilerek parti başkanlığı ve Başbakanlık yapan bir kişi. Diğeri ise onun döneminde İçişleri Bakanı olan Meral Akşener.

Şimdi ise iki kadın lider arasındaki fark biri seçimi kaybedince siyasi hayattan çekildi. Bu Tansu Çiller’di. Fakat Meral Akşener ise yılmadı birçok şeye göğüs gererek bu güne kadar geldi.

Meral Akşener İçişleri Bakanlığı yaptığı dönemlerde PKK'ya geçit vermedi. Neredeyse bu örgütü bitiyordu ama bazı eller onu bu görevden aldı.

MHP’de siyasi hayatına devam etti burada, parti lideri olan Devlet Bahçeli'ye savaş açarak parti başkanlığına adaylığını açıkladı.

İşte olanlar bundan sonra başladı.

Yapılan parti kongrelerinde Devlet Bahçeli her türlü önlemi alarak galip çıkmayı başardı !

Ve Bahçeli’ye muhalif olan grup MHP’den ayrılarak İYİ Parti'yi kurdu. Devlet Bahçeli gene durmadı, kurulan bu parti için gereken her şeyi yaparak mani olmaya çalıştı.

Seçimlere girmemesi için İYİ Parti'nin önünü kesmeye çalıştı fakat CHP Lideri Kılıçdaroğlu, İYİ Parti'ye milletvekilleri ile destek vererek bu partinin ayakta kalmasını sağladı.

İYİ Parti siyaset hayatında yeni bir parti, 25 Ekim 2017'de kuruldu tabii birçok zorluktan geçerek bu güne kadar geldi ve zorunlu olarak şimdi 4. Olağan kongresini yaptı ! Bu olay şimdiye kadar hiç bir siyasi partide yapılmadı.

Bu güne kadar Devlet Bahçeli, Meral Akşener ve ekibi için söylenmedik laf bırakmadı. Hiç bir zaman İYİ Parti lafını ağzına almadı. İP diye bahsettiği bu partiye en son Twitter’dan İYİ Partili olan MHP'den ayrılan kardeşlerinin tekrar MHP'ye dönmesini istedi.

Ve İSYAN ediyoruz diye İYİ Parti'nin 4. Kurultayı'nda konuşan Meral Akşener Devlet Bahçeli’ye yüklendiği gibi hükümete de yüklendi.

MHP'ye "Sizin nereniz milliyetçi tek kişiye 5 kişi saldırarak milliyetçi olunmaz" dedi.

Hükümet kanadına veryansın ederek "Her şey ateş pahası Almanya, Amerika geleceğini konuşuyor, geleceğin taşlarını döşüyor ama AK Parti geleceğin taşlarını sökmek istiyor"

Meral Akşener yeni bir Anayasa hazırlayacaklarını ve her Türk vatandaşının haksızlığa uğramadan hakimler karşısında kendini savunma olanağı bulacağını söyledi.

Hükümete yüklenerek inşaatlardan rant sağlamak istediklerini dile getirerek İstanbul gibi birçok şehirler yaratacağını ve eğitime birçok kaynak artırılacağını 4. İYİ Parti Kongresi'nde dile getirdi Akşener.

Kürsüden ayrılmadan önce sarf ettiği cümle ise çok önemli idi partililere: "Bu salonda bulunan herkes benim arkadaşım, istediğinizi seçin. HAN SUSSUN TÖRE KONUŞSUN "

İşte lider bu, bence. Herkes istediği kişiyi seçer dedi. İYİ Parti'nin 4. Kurultayı'nda Meral Akşener'in, sadece disiplin kurulu için liste hazırladığı ifade edildi.

İYİ Parti'nin 50 kişilik Genel İdare Kurulu için yapılan seçimlere 1060 delegenin 793 ü katıldı. Teşkilattan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın'ın hazırladığı "Blok liste" seçimi kazandı. En çok oy ise Genel Başkan Yardımcısı Berna Sukas'a çıktı.

****

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer her cumartesi günü "Temiz İzmir " için temizlik kampanyası başlattı.

Gelelim bu güzel bir şey. Zaten İzmirli olan yerli halk 1960'lı senelerden beri evlerinin önünü süpürür ve temiz tutardı .

Daha sonra göçle bu gelenek birçok mahallede bitti. Ama dükkan sahipleri bu geleneği günümüze kadar sürdürdüler, her sabah dükkanlarının önünü süpürüp kaldırımları temizlerler.

Sayın Tunç Soyer, İzmir şehrinin temizliği Belediyenin işi. Bu halka bırakılamaz, halk zaten gerekeni yapıyor. Zamlar ve hayat şartları İzmirli vatandaşları zora soktu, bir de sokak temizliği için uğraşmasınlar. Belediye kendi işini yapsın.

****

Önümüzdeki hafta Avrupa'nın belli başlı ülkelerinden olan Almanya, Fransa, Hollanda ve Belçika, Benelüks gibi ülkeleri gezeceğim, burada gördüğüm izlenimleri sizlere aktaracağım.

YORUMLAR

  • 2 Yorum