İlginç bir bakanlık genelgesi
Uğur Tingür

Uğur Tingür

utingur@hotmail.com

 İlginç bir bakanlık genelgesi

11 Temmuz 2019 - 06:07

             Sağlık Bakanlığı yeni bir uygulama başlattı, "Yoğun bakım ünitelerinde hasta kabulü olabilir" diye bir tamim ile duyuru yaptı. 
        Bu, zaten şimdiye kadar olan bir durumdu. Yoğun bakımda yatan hastaya belli bir ziyaretçi alınıyordu, bu doktor kontrolünde yapılan bir uygulama idi. Bazı hastanelerde yoğun bakım camlı, bazılarında ise oda olarak yoğun bakım üniteleri vardır, bunlara hastanın yakınları tecrit yapılarak müsaade ile girebiliyorlardı. 
       Sağlık Bakanlığı'nın bu yoğun bakım ünitelerindeki hasta ziyareti uygulaması bana geçen cumartesi İzmir Ege Üniversitesi'nde yaşanan bir şeyi hatırlattı. Acaba bu nedenle mi Sağlık Bakanlığı bunu açıklamak zorunda kaldı dedim. 
       Bildiğiniz gibi Işılay Saygın Ege Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Servisi'nin yoğun bakımında yatmakta, doktor kontrolünde, yakını olan üç kişi ise yanına girebiliyor.
         Geçen cumartesi gecesi saat 22.00 sularında polis ve korumaları eşliğinde Cumhurbaşkanı Danışmanı Bülent Arınç hiçbir doktora danışmadan yanındaki yirmi kişilik bir grupla Işılay Saygın'ın bulunduğu yoğun bakım ünitesine giriyorlar, resim çektiriyorlar ve doktorlar müdahale edip çekilen resimler siliniyor !
    Bu, orada yatan hastalar için de tehlikeli bir durum oluşturuyor, gelen ziyaretçilerin hiç bir tecrit yapılmadan buraya girmeleri bile sakıncalı. 
    Bu, hasta ziyaretinden başka her şeye benziyor. Oradaki hastaların ayrı bir mikrop kapması ve yaşamlarının daha çok tehlikeye atılması için bilinçsizce yapılan bir olay bence.
       Şimdi ise gelelim bu duruma. Ege Üniversitesi'nde o günkü doktorlar güç durumda kaldılar, gelen kişi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Danışmanı idi. 
      Aradan üç gün geçince Sağlık Bakanlığı "Yoğun bakım ünitelerine hasta ziyaretçileri girebilir" dedi. 
      Aklıma bir soru geldi, acaba bu tamim bu olaydan sonra hızlandırılarak mı çıktı diyelim. 
       
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum