Reklam
Reklam
Reklam
Uğur Tingür

Uğur Tingür

utingur@hotmail.com

CHP'li belediyeler dayanışmada

30 Aralık 2019 - 06:35

CHP’ye ait büyükşehir belediyeleri aralarında yardımlaşma usulü ile bu şehirlerde yaşamakta olan vatandaşlarına kolaylık sağlıyor. Nedeni ise halka ucuz gıda maddelerini satmak ve belediyeler arası alışverişi canlandırmak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İzmir'den Tire Süt Kooperatifi’nin ürünlerini alıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi ise İzmir’den çiçek alırken Aydın Büyükşehir Belediyesi ise İzmirlilere ucuz et ve süt ürünleri satmak için İzmir Şirinyer’de market açtı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in eşi Neptün Soyer Ege kooperatiflerini çok iyi bir şekilde yönetiyor, bunların yanı sıra İzmir'de engelsiz yaşam projelerine imzayı atan bir kişi de Neptün Soyer.

İzmir ilçeleri ve CHP yönetimi ise İstanbul'dan Hamidiye suyu alarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne destek oluyorlar.

****

Yerli otomobil nihayet tanıtıldı. Bu tanıtımı büyük bir şölen havasında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Gebze'de yaptı. Geçtiğimiz cuma günü tanıtımı yapılan yerli otonun o gün de Resmi Gazete’de fabrikasının kurulacağı alan ve çalışacak eleman sayısı ilan edildi!

Daha fabrikası bile kurulmayan yerli oto İtalya'da Pininfarina tasarımcılarına dizayn ettirildi. Dünyanın en büyük otomobil tasarımcısı olan Pininfarina, Ferrari, Lamborghini gibi ünlü markaların araç tasarımlarını yapıyor. İtalya’da yapılan yerli araç büyük bir gizlilik içinde Çeşme Limanı'na getirilerek Gebze’ye götürüldü!

Yerli araç, Cumhurbaşkanımız tarafından tanıtılırken ilk yapılan yerli araç olan "Devrim" gibi olmaması istendi.

O dönemlerde "Devrim" deneme sürüşü yapılırken yolda kalmış, nedeni ise deposunda benzini yokmuş...

Yerli otomobil benzinli olmayacak, elektrikli olacak ve iki dizaynda yapılacak. Hayırlı uğurlu olsun diyeceğiz inşallah fabrika kısa zamanda kurulup faaliyete geçer.

Pirinfarina bu yerli oto tasarımlarını 2017 Shanghai Oto Fuarı'nda sergilemiş!

****

Alman şirket, Kamil Koç yolcu taşıma şirketini alınca burayı nasıl kâra geçirebileceğini düşünerek ikram, servis elemanları ve yolcuların garaja servisle gitmesinin yanında numaralı koltukları da kaldırmak için çalışma yapıyor.

Yanlış, bu şirket Türkiye'de olduğunu unutmuş. Bence burası Almanya değil, orada hızlı trende pahalı olduğu için numaralı yerler var. Ayakta gidersen ucuz ama koltuklar boş olsa da oturamazsın, cezası büyük.

Türk halkı keyfine düşkün, yolda su, kahve ister. Hele yolculuk halinde bir kadının yanına yabancı erkek oturduğunda ne olacağını merak ederim?

Otobüs firmaları bu yönde kâr yapacakmış ama zor durumda kalırlar. Burası Almanya değil. Doğu Anadolu ve Güneydoğu'da bu uygulama ile istenilen yere oturmakla bu iş yürümez kavga ve cinayet’te olur.

Alman otobüs yöneticileri kendi insanları gibi mi biliyorlar Türkiye'yi.

Ucuz yolculuk yapılacak diye otobüslerde eziyet çekmeyelim!

*****

Kanal İstanbul projesini artık yazmak istemiyorum, daha önce nelere mal olacağını iki sene önce yazmıştım. Bence bu proje İstanbul'un çöküşü olur...

****

Basın için yazılacak birçok şey var ama son olarak Sözcü Gazetesi yazarları için verilen karar düşündürücü. Bunun yanında ulusal gazetelere verilen ilan kesme cezaları ise ayrı bir olay!

Yerel basın da çok zor durumda, Basın İlan Kurumu'ndan gelen paralar da azaldı, zor günler geçiriyor bu sektör.

En fazla işten çıkartmalar da bu sektörde...

İşte size Türkiye'nin hali...

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
test