Reklam
Reklam
Reklam
Uğur Tingür

Uğur Tingür

utingur@hotmail.com

3. Dünya Savaşı'ndan dönüldü

13 Ocak 2020 - 06:52

Amerika'nın, İranlı komutan Kasım Süleymaniyi insansız hava araçları ve füze ile öldürmesinden sonra bir çok olaylara tanıklık ettik !
İşte İran'daki cenazede İran Hükümeti'nin iyi bir tedbir almaması neticesi ile izdihamda 80 İranlı vatandaş hayatını kaybetti.
İran Amerika'ya misilleme yapmak istedi, Irak Hükümeti'ne "Irak'ta bulunan Amerikan üslerini vuracağız"dedi. Irak ta Amerikalılara bunu söyledi, oraları boşaltılarak boş depolara füze ile saldırı yapıldı.
Gelelim daha önemli bir olaya Ukrayna Hava Yolları'na ait üç yaşında olan Boeing 737-800 uçak, Tahran'dan kalkışta düştü.
Bu uçağın tek motorunun yandığı söylendi ilk haberlerde. Boeing 737-800 uçakları tek motorla bile uçabilecek güçtedir, pilot hatasından kaynaklandığı ifade edilmesine rağmen bu pilotun Ukranya Hava Yolları'nın en iyi pilotlarından biri olduğu yetkililer açıklamada bulundular.
Ukranya Hükümeti, ölen mürettebat için ülkede yas ilan etti. Kiev Hava Limanı'nda ölenlerin anısına resimleri konularak saygı gösterisi yapıldı.
Gelelim İran'a. Uygulanan ambargolar bu ülkenin gücünü bitirmiş bence. Nedenleri ise malûm Amerika üslerini boş füzelerle vurması, Kasım Süleymaninin cenazesinde iyi bir organizasyon yapamaması nedeni ile 80 vatandaşını kaybetmesi. Yanlışlıkla Ukranya Hava Yolları uçağını düşürmesi !
Bu olaylar bir hafta içinde olunca düşündürücü bir durum yarattı. İran ne yaptığını bilmiyor havasında bence...
Başka bir ülkeye bu yapılmış olsaydı 3.Dünya Savaşı'na imza atılırdı. 
Geçmiş olsun diyeceğiz Orta Doğu ülkelerine.
Bu yazıyı yazdığımda daha İran Hükümeti uçağı düşürdüğünü belirten açıklamasını yapmamıştı.
Ve sonunda "Biz yanlışlıkla düşürdük,  
özür diliyoruz" demekle yetindiler.
                  *****
Erken seçim mi geliyor diyoruz, evet erken seçim hazırlıkları için düğmeye basıldı. Nedeni ise Milli Eğitim tarafından okullara sandık başkanlığı için çalışma yapılması talimatı verildi .
Ali Babacan'ın hâlâ parti çalışmalarını tamamlayamadığını biliyoruz . Ali Babacan büyük bir baskı altında çalışmalarını yapıyor. Ama hükümet te Ali Babacan'ın teşkilatlanma yapmadan erken seçim için çalışmalara başlandığı izlenimini verdi!
*****
Son günlerde birçok ilde uyuz vakaları görülmeye başlandı. Bunlardan biri de İzmir.  Tabip odaları İzmir Şubesi, Buca ve Karabağlar semtlerinde bu uyuz vakalarına rastlandığını ifade ediyor, ancak İl Sağlık Müdürlüğü bunu yalanlıyor.
Çok eskilerde kalan uyuz hastalığı birçok şeyden bulaşabilir ve bu hastalık senelerce ülkemizde yoktu. Türkiye'ye dışardan gelen göçler bu hastalığı tekrar ülkemize taşıdı.
Hastalık olmadığından da ilacı da yok uyuzun..
               *****
İzmir'de EN Taksi uygulaması başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık büyük bir gösterişle bu uygulamayı tanıttılar basına!
Ama neredeyse İzmirli şoförlerin çoğunun bu uygulamadan haberi yok.
Buna benzer uygulama İstanbul'da da yapıldı ama tutmadı.
Ülkemizde bilgisayar kullanmasını bilen kaç kişi var acaba. Akıllı telefonları bile doğru dürüst kullanan yok. EN Taksi uygulamasını nasıl yapacaklar merak ediyorum..
        *****
Geçtiğimiz cuma "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü", çalışan gazetecilerin bayramı idi. Daha önceleri bu 10 Ocak gazetelerde kutlanılır ve o gün ek mesai verilirdi.
Şimdi bakıyorum çalışan gazeteciler memur zihniyetinde zaten istedikleri gibi haber de yapamıyorlar ve herşeyi yazamıyorlar.
Gazete patronları aman bize bir şey olmasın havasında ilanların kesilmesinden korkarak hiç bir şeye dokunamıyorlar .
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum