Şimdi sıra diğer tarihi eserlerde
Timuçin Çelebi

Timuçin Çelebi

timucincelebi@gmail.com

Şimdi sıra diğer tarihi eserlerde

06 Aralık 2018 - 06:32

Geçtiğimiz günlerde Amerika’dan Türkiye’ye getirilen “Çingene Kızı” mozaiğinin devamı, son zamanlarda kültür ve turizm alanındaki en önemli gelişmelerden biri. 1960’lı yıllarda Amerikalı bir sanat taciri tarafından Ohio Üniversitesi’ne satılan ve yaklaşık 60 yıldır kendi topraklarından uzakta sergilenen bu eser, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin’in yoğun çabaları sonucu ülkemize getirildi. Tam 6 yıl boyunca süren görüşmeler sonucunda, “Çingene Kızı”, topraklarına geri döndü.

(Çingene Kızı)

1980’den sonra hızlandı

Türkiye, yurtışında “binlerce” olarak ifade edilen eserlerden birçoğunu çeşitli tarihlerde geri getirmeyi başardı. Özellikle 1980 yılından sonra çok sayıda eser, ait olduğu topraklara, Anadolu’ya getirildi. Dava ya da ikili görüşmeler sonucunda getirilen Afrodisias eserleri, Herakles lahdi, Karun Hazinesi’ne ait eserlerin arasında bulunan Kanatlı Denizatı Broşu bunlardan bazıları. Darısı diğer tarihi eserlerin başına diyor ve Ege topraklarından kaçırılan ve dünyanın en önemli müzelerinde sergilenen eserleri bir kez daha hatırlatıyoruz:

(Zeus Sunağı)

Berlin Müzesi

Milet Güney Agora Kuzey Kapısı: Söke’nin Balat Köyü’nde bulunan ve Milet Antik Kenti’nin simgelerinden olan bu tarihi eser, Sultan 2. Abdülhamid’in emriyle Almanlar’a hediye edildi. Bu nadide ve gösterişli kapı, halen Berlin Pergamon Müzesi’nde.
Zeus Sunağı: 20 metre genişlikte merdivenler ve bu merdivenlerin üzerinde bulunan dinsel bir yapı olan Zeus Sunağı. Helenistik Dönemi’nin en görkemli eserlerindendir. Bergama’da kazı yapan Alman bir mühendis tarafından Berlin’e kaçırıldı. Pergamon Müzesi’nin en önemli yapılarından biri. Yıl içinde binlerce misafiri ağırlıyor.
Athena Tapınağı Propylon Girişi: M.Ö. 197’li yıllara ait tapınağın Propylon girişi, Pergamon Müzesi’nde.
İhtiyar Balıkçı Heykeli: Aydın Geyre yakınlarında yapılan kazılarda bulunan mermer başın 1904 yılında Fransız bir arkelog tarafından gizlice yurt dışına kaçırılan ve Berlin Müzesi’ne satılan gövdeye ait olduğu belirlendi. Bugün her ikisi de bir bütün olarak Berlin Müzesi’nde sergileniyor.
Bunların dışında dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilen, 2400 yıl önce Halikarnassos’ta (Bodrum) yaptırılan, İngilizler tarafından yurtdışına kaçırılan Halikarnas Mozolesi, British Museum’da bulunuyor. Troya Savaşı’nda kullanılan Agamemnon’a ait maske de Atina Milli Müzesi’nde sergileniyor. Maskeye paha biçilemiyor.

(Agamemnon Maskesi)
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum