Eşit(siz)liğin kitabını yazdı
Timuçin Çelebi

Timuçin Çelebi

timucincelebi@gmail.com

  Eşit(siz)liğin kitabını yazdı

14 Mart 2019 - 06:15

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Türkiye’de de çeşitli etkinliklerle kutlandı.  Etkinliklerle neredeyse eş zamanlı olarak, özellikle iş yaşamında kadın-erkek eşitsizliğine vurgu yapan ilgi çekici bir kitap yayınlandı: Eyvah CEO Doğuruyor.
Kitabın yazarı, toplumsal cinsiyet eşitliği savunucusu, iş insanı Murat Yeşildere. Yeşildere, kitabında çalışma yaşamında kadının rolü ve bu rolün erkeklere yansımaları üzerine odaklanıyor. Yeşildere, 20 yılı aşkın süredir liderlerin istihdamı alanında çalışıyor. Bir yandan da iş yaşamının, farklı bakış açıları ve çeşitlilik ile zenginleşebileceğini savunan bir “aktivist” kendisi. Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda şirketleri harekete geçiren sivil toplum kuruluşlarında aktif rol alıyor. Çeşitli dergilerde ve sosyal medyada toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine yazıyor, savunuculuk yapıyor.

Kaybolan kadın yazarlar
Dünya edebiyat tarihinde, yazarlık yapabilmek için erkek kılığına giren, erkek takma ismiyle ya da adının ilk harfinin yanına nokta koyarak yazan pek çok kadına rastlamak mümkün. İsmini ya da kılığını değiştirmeye cesaret edemeyip, yeteneğiyle bu dünyadan göçüp gidenlerin sayısı ise belirsiz. Bu nedenle de yazar, tarihteki bu haksızlığa, bu eşitsizliğe vurgu yaparak, adının ilk harfinin yanına nokta koyarak ilk kitabını kaleme almış. 
Kitapta, eğitimden iş hayatına, sanattan politikaya kadınların üstlendikleri rollere dair yazılar ve güncel araştırma verileri yer alıyor. Gelirinin tamamı “Yanındayız Derneği”ne bağışlanacak olan kitap, eşitlik savunucusu bir erkeğin gözlerinden toplumsal cinsiyet eşitliğini sorguluyor. 
‘Eyvah CEO Doğuruyor’’da, Yeşildere’nin yaklaşık 15 yıl içinde gazete, dergi ve internette yayınlanan yazıları güncel verilerle desteklenerek sunuluyor. Eğitimden iş hayatına, sanatta politikaya kadınların üstlendikleri rollere dair yazılarda, bir erkeğin eşitlik konusuna, “üstten ya da akıl veren” tarzda değil, “samimi” bakış açısı yer alıyor.

(Murat Yeşildere)
Ünlü isimlerden destek
Hümanist Yayınları’ndan çıkan kitabın geliri, kurucuları arasında Murat Yeşildere’nin de bulunduğu “toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda” çalışan Yanındayız Derneği’ne bağışlanacak. Kitabın açılış bölümünde, iş dünyasından, medyadan, sivil toplum kuruluşlarından “aktivist” kadınlar Yeşildere’ye destek mesajları veriyor. Bunların arasında GilaBenmayor,  Leyla Alaton, Melsa Ararat, Nur Ger gibi isimler yer alıyor.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum