'Baba'nın filmi vizyona giriyor
Timuçin Çelebi

Timuçin Çelebi

timucincelebi@gmail.com

'Baba'nın filmi vizyona giriyor

11 Ekim 2018 - 05:22

Unutulmaz sanatçı Müslüm Gürses’in hayat hikayesini anlatan “Müslüm” filmi 26 Ekim tarihinde seyirci ile buluşuyor. Yapımcılığını Mustafa Uslu’nun üstlendiği, biyografik drama türündeki filmin senaryosu Hakan Günday ve Gürhan Özçiftçi’ye ait, yönetmen koltuğunda ise Can Ulkay ve “Ketche”(Hakan Kırkavaç) oturuyor. Filmde Müslüm Gürses’i Timuçin Esen, hayat arkadaşı Muhterem Nur’u ise Zerrin Tekindor canlandırıyor. Timuçin Esen’in, uzun saatler süren makyaj ve Gürses’in giyim stilini yansıtan kostümlerle sanatçıya birebir benzediği filmde, Müslüm Gürses’in çocukluğundan itibaren sanat hayatından ve özel yaşamından kesitler sunan film, eksenine Gürses ve Muhterem Nur’un büyük aşkını alıyor.

İkisi de farklı acılar çekmiş, farklı mutluluklar yaşamış, kariyerlerinin diplerini de zirvesini de görmüş ama birbirlerini bulduktan sonra hiç ayrılmayıp yıllarca aynı yastığa baş koymuş iki sanatçının etkileyici aşkının arka planı ve bilinmeyen yönleri de yer alıyor filmde.

Fragmana farklı tepkiler

Filmin oyuncu kadrosunda ise Ayça Bingöl, Turgut Tunçalp, Taner Ölmez, Erkan Avcı, Erkan Can, Güven Kıraç, Goncagül Sunar, Erkan Kolçak Köstendil, Altan Erkekli, Caner Kurtaran, Şahin Kendirci, Aleyna Özgeçen gibi güçlü isimler bulunuyor.

Film daha vizyona girmeden, yayınlanan iki ayrı fragmanı ile tartışılmaya başlandı bile. İlk fragmanı çok beğenenler ve “Sağlam bir film olmuş” diyenler de oldu, özelikle ikinci fragmanı izleyip pek de başarılı bulmayanlar ve “Ne gerek vardı böyle bir filme. Biz zaten ‘Müslüm Baba’yı tanıyor ve seviyorduk” diyenler de.


‘Doğuştan sanatçı’

Bu da anlaşılabilir bir durum tabi. Kitlelere mal olmuş, çok sevilmiş, halk konserlerinde kendilerini jiletleyen ‘Has Müslümcüler’in yanı sıra özellikle son dönemde seslendirdiği şarkılarla “Entellektüel” kesime de hitap etmeyi başarmış “Baba” lakaplı bir sanatçının hayatını beyazperdeye taşımak o kadar da kolay olmasa gerek. Filmin, bunun üstesinden gelip gelemediğine ise izledikten sonra yine seyirciler karar verecek.

Müslüm Gürses, ‘doğuştan sanatçı’ diyebileceğimiz türdendi. Alaylıydı, İbrahim Tatlıses gibi “Nota değil rota” bilenlerdendi. Ancak bir şarkıyı seslendirdiği zaman, Allah vergisi bir hissiyatla seslere en doğru şekilde basardı.

Büyük bir aşkla bağlandığı Muhterem Nur bir röportajında şöyle diyor: “Müslüm, klasiği çok güzel okurdu, halk müziğini güzel okurdu. Alaylıydı ama kendini müthiş geliştiren bir sanatçıydı. Yeni yıl nota dersi aldı. Hep yeni bir şey öğrenmeye çalıştı. Sürekli yabancı dil dersleri alırdı. Kimse bilmezdi bunları. Sonra gerçek Müslüm’ü tanıyınca baş tacı ettiler tabii.”

Evet, müziğiyle de fırtınalı özel hayatıyla da kitlelere mal olmuş bir isimdi Müslüm Gürses. Şimdi onun fırtınalı hayatını sinema perdesinde de izleme fırsatı bulacağız.

YORUMLAR

  • 0 Yorum