Tayfur Göçmenoğlu

Tayfur Göçmenoğlu

tayfurgocmenoglu@gmail.com

Ulusal basın

09 Şubat 2019 - 06:15

 ESHOT'un unutkanlığı (!)
ESHOT, İzmir'in halka hizmet yönünde en eski, en etkin kuruluşlardan biri.
1946 yılından beri ulaşım alanında çabalayıp duruyor.
Öyle bir fıtratı var ki, halkı tümüyle memnun etmesi mümkün değil.
Yıllara uzanan köklü yapısı nedeniyle ayağı yere sağlam basıyor ama belli ki yönetimdeki zaaflar nedeniyle zaman zaman tökezliyor.
4 Şubat 2019 Pazartesi günü sömestre tatilinden çıkan okullar yeniden açıldı ve yüzbinlerce öğrenci ders başı yaptı.
İlk, orta, lise öğrencileri, yaşadıkları kentlerde büyük bir nüfus patlaması yaptı bir günde. Sadece Bornova'da bir günde 80 bin, Buca'da bir günde 70 bin öğrenci topluma karıştı.
Bu insanlar, toplu ulaşım araçlarını kullanmak zorundaydılar. Ama öyle bir garabet tablo ile karşılaştılar ki, sanki ESHOT, o gün okulların açılacağını unutmuştu.
Hava güzel, yağış yok. Yani sığınılacak bir mazeret hiç yok ama neydi pazartesi gününün o hengamesi?
Böyle bir tepkiye karşı tepki gösterenlerin tek mazereti toplu ulaşım araçlarını kullanma gereği duymamalarıdır.
İnanın bu defa da aynısı olacaktır.
ESHOT, artık teknolojik alanda da atılım yapmalıdır. Pek çok yerde otobüsün ; yolcunun beklediği durağın kaç durak ötesinde olduğunu belirten elektronik levhalar çalışmıyor. Aynı yöne giden ama daha sonra kısa mesafe için yolları ayrılan pek çok otobüs aynı saatte kalkış yapıyor, sabah ve akşam saatlerindeki yoğunluk bir türlü azaltılmıyor. Bir kaç ay sonra yaz mevsimi başlayacak. Göreceksiniz; o zaman da klimaları çalışmayan otobüsler tartışılacak.
Sonuç, ESHOT yeni dönemde elden geçirilmeli. Aziz Bey'in Şato Gazinosu'na gitmek için bir-iki defa otobüse binmesiyle iş bitmiyor.
TRT eski Müdürlerinden Süleyman Saylan'ın sosyal medyada paylaştığı şu tespiti çok anlamlı. Dediği şu: "ESHOT, CHP'nin ayağına kurşun sıkıyor."


 
Ulusal basın
İzmir gazeteleri, geçtiğimiz aylarda aldıkları ortak bir kararla pazar günleri yayınlanmıyor. Yani cumartesi haberlerini pazar günü yayınlanan ulusal gazetelerden takip edebiliyorsunuz.
Geçtiğimiz hafta cumartesi günü CHP Parti Meclisi Ankara'da toplandı. Toplantı saat 16.00'da başladı. İzmir'in iki ilçesinin Buca ve Bayraklı'nın adaylarını karara bağlayacak olan Parti Meclisi, önce Bayraklı'yı görüştü ve Cevat Durak'ı reddetti.Bu, biraz tartışmalı geçti ama arkasından Buca adayı görüşüldü ve Suat Nezir'de karar kılındı. Kararın verildiği saat 16.20 civarındaydı.
Ben Suat Nezir'in belirlendiğini beş dakika sonra öğrendim. Ancak ertesi gün gazeteleri alıp detayları öğrenmek geldi içimden. Ulusal gazetelerin çoğunda Buca adayının belirlenmesiyle ilgili tek bir satır haber yoktu.
Buca, 600 bin nüfuslu bir ilçe. Avrupa'da bu nüfusa sahip ülkeler var.
Ama ulusal gazeteler, İzmirlinin bilmediği, görmediği İstanbul ilçelerindeki aday belirleme tartışmaları ile ilgili haberlere sayfa sayfa yer vermişler, adayların boy boy fotoğraflarını yayınlamışlar, ama Buca adayından tek satır yok.
Ben de ulusal gazetelerin İzmir bürolarında çalıştım. Hem de mutfağında. Akşam olduğunda merkezdeki yazı işleriyle irtibata geçer, hangi İstanbul haberinin yerine İzmir haberini koyacağımızı tartışırdık. Buna bizim meslekte "yama" deniyor. Sonuçta 5-6 sayfaya tekabül eden hacimde Ege ve İzmir haberini gazeteye koyuyorduk ve o gazete ertesi gün bir İzmir gazetesiymiş gibi okuyucuya sunuluyordu.
İstanbul'un İstanbul dışına "taşra" gözüyle bakmak gibi bir rahatsızlığı vardır.İstanbul’da ne oluyorsa önemlidir. İstanbul'da kim yaşıyorsa önemlidir ve sadece İstanbul önemlidir.
Bu yüzden artık çoğu ulusal gazete satmıyor, satamıyor. Çünkü bu dukalığın Anadolu'da hazmı kolay değil.
Bu yüzden İzmir gazetelerinin daha çok güçlenmesini, daha çok satmasını, daha etkin olmasını gönülden diliyorum.


 
Otobüs firmaları
 Ünlü otobüs firmaları birer ikişer ya el değiştiriyor ya da konkordato ilan ediyor. Yani işleri iyi gitmiyor.
Bunda pek çok etken var. Otobüs firmaları, filolarını sürekli yeniliyor, her seferinde yolcusuna daha konforlu otobüsler sunuyor ama karşılarında yine dev gibi büyüyen havayolu şirketleri var. Pegasus, aldı başını gidiyor. Atlas Jet öyle, Anadolu Jet öyle. Sky Jet öyle.
Bir zamanlar "Çaylar şirketten" jestiyle bile yolcunun gönlünü fetheden otobüs firmaları, mevcut yolcu potansiyelini elde tutmakta güçlük çekiyor.
Varan el değiştirdi, Kamil Koç öyle. Nilüfer'in de yeni ortağı olduğu ileri sürülüyor. Yılların Pamukkale'sinin iflası istendi.
Ulusoy, Hakiki Koç, İzmir Seyahat... Hepsi ayakta durmak için var güçleriyle çalışıyor.
Otobüs firmalarının yolcudan aldığı ücret, pek çok hatta; erken rezervasyon yaptıran uçak yolcularının ödediğinden fazla. Sadece Kamil Koç promosyon yapıyor ve dağıttığı kartla; kullanıldıkça indirim yapılan bir sistemi uyguluyor. Ama otobüs firmaları, mesela uçak firmaları gibi erken rezervasyon uygulamasına bir türlü geçmiyor.
Bu da bir çözüm. Madem rekabet edilecek işte bir fırsat.
Dilerim bu çöküş emaresi sürüp gitmez, otobüs firmaları çabucacık toparlanır.
Binlerce kişi, ekmeğinden olmaz.


Konser salonları
Konak Belediyesi'nin konser salonları var. Selahattin Akçiçek'te, Alsancak'ta Türkan Saylan'da, Güzelyalı'da Kültür Merkezi'nde.
Bu salonların adaletli bir şekilde halk hizmetine sunulması lazım. Özellikle salonlar, müzik konserleri sunulmasına müsait olduğu için öncelikle bu tür etkinliklere açık tutulmalılar.
Klasik Türk Sanat Müziği Korosu'nda uzun yıllar görev yapan İdris Ercan, haklı olarak şikayetçi. Koronun konserleri için bu salonlardan yararlanamadıklarından yakınıyor ve "Sorumlu kişi ile ne zaman görüşsem olumsuz cevap alıyorum. Bazen bizimle görüşmeye bile tenezzül etmiyorlar" diyor.
Maalesef böyle. Çünkü salonlar, ya belli kişilerin söyleşilerine tahsis ediliyor ya da okulların müsamereleri için kullanılıyor. Oysa söyleşilere katılan sayısı 20'yi bile bulmazken okulların kendilerine ait müsamere salonları var.
Sonuçta Klasik Türk Sanat Müziği'ni sevdirmek, yaymak, ayakta tutmak zorlaşıyor, mümkün olmuyor.
Konak Belediyesi'nde son beş yıldır yaşanan tablo bu. Dilerim yeni dönemde böyle sıkıntılar görülmez ve İdris Ercan'ın gayretleri boşa çıkmaz.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum