Tayfur Göçmenoğlu

Tayfur Göçmenoğlu

tayfurgocmenoglu@gmail.com

Dilerim olur

17 Eylül 2019 - 06:17

Dilerim olur
Medeni Hukuk'un içtihatlarının iki konusu  vasiyet ve miras, hep tartışılmıştır.Özellikle miras , Türkiye'de çerçevesi çizilememiş bir haldedir.
Ama en az vasiyet kadar, miras alanında da Türkiye'de itirazlar, davalaşmalar o kadar sıkça görülmektedir ki.
Son günlerde; yaklaşık 50 gün önce kaybettiğimiz değerli politikacı, eski bakanlarımızdan Işılay Saygın'ın vasiyeti ve mirası ile ilgili gazetelerde ve sosyal medyada yoğun haber trafiği yaşandığını görüyoruz.
Mirasının maddi değeri konusunda çelişkili bilgiler içerse de bu haberlerden öğreniyoruz ki, Işılay Hanım'ın varisleri anlaşmışlar ve bir sorun yaşatmamışlar.
Ancak yine başa dönecek olursam; Medeni Hukuk'un vasiyetle ilgili hükümleri, uygulama alanı çok geniş tutularak adeta düğümletilmiştir.
Ancak yaygın kanı odur ki, vasiyetin geçerliliğinde tam teşekküllü hastaneden rapor, iki tanıkla notere gidip vasiyeti onaylatmak, sonra da onaylanan bu yazılı vasiyeti Tereke Hakimi'ne teslim etmek, ileride yaşanabilecek itirazı önlüyor.
Ancak diğer hallerde hakim, her halukarda takdirini kullanabiliyor.Noterin; vasiyetin içeriğiyle ilgili bilgileri anında Nüfus Müdürlükleri'ne ve tapu ile gerekirse ilgili bakanlıklara bildirme yükümlülüğü de var.
Hakim, bu görevin yerine getirilmemesi halinde, ölenin ve varislerinin sosyal statülerini dikkate alarak değerlendirme yapabiliyor.
Işılay Hanım, hayatta iken; ben dahil yakınındaki pek çok kişiye Aliotti Ailesi'nden satın alarak uzun yıllar yaşadığı Uğur Mumcu Caddesi üzerindeki evinin ölümünden sonra müze olarak düzenlenmesini vasiyet etmiştir.
Öldüğü gün, bu hatırlatıldığında ağabeyi Işık Saygın ve kardeşi Metin Saygın, bu sözlü vasiyete sıcak baktıklarını ifade etmişlerdir.Oysa aynı Saygın'lar, Işılay Hanım'ın 40'ıncı günü mevlidinde böyle bir görüşe karşı çıktılar ve evin çok dağınık olduğunu, müze yapılacak durumda bulunmadığını ifade ederek özellikle bana"Bizim adımıza böyle bir söz verme" dediler.
Işılay Hanım'ın yazılı vasiyetinin olup olmadığı bilinmiyor. Sosyal medyadan böyle bir vasiyetin, Şirinyer'deki bir banka şubesinin kasasında olduğu şeklinde haberler yayıldığını öğreniyoruz. Varsa böyle bir vasiyetin; hakim takdiri statüsünde olacağı kesin.Gerçekten kötü gün dostları  olarak Güler Bulsu, Habib Sak, Fikret Aktaş, Doç.Dr Levent Köstem, Abdullah Sarıgedik gibi Işılay Hanım'ın hayatta iken en yakınında olanlara söylediği aynı şeydi:
"Evimi müze yapın."
Şimdi böyle bir teklifin, ben Saygın kardeşlerden gelmesini beklerdim ve böyle bir tartışma içine girmezdim. Mülkiyeti kendilerine ait olmak üzere, Buca Belediyesi denetimine verilecek bir bina, mutlaka Fikret Aktaş, Habib Sak, Güler Bulsu, Beyza Akdemir, Abdullah Sarıgedik, Dr. Nazan Pedükcoşkun, Dr. Serdar Pedükcoşkun ve her sağlık sorununda yardımına koşan Doç.Dr Levent Köstem gibi vefalı isimlerin yer alacağı bir organizasyonla bu müze bir an önce kurulmalı ve Işılay Saygın, bütün Türk halkının istediği gibi ölümsüzleştirilmelidir.
Miras hak.Kimsenin mirasa göz diktiği falan yok.. Sadece Işılay Hanım'ın ruhunu şad edecek bir eseri hayata geçirmek istiyor Bucalılar ve bu konuda varislerinden sıcak bir yaklaşım bekliyorlar.
Olursa çok iyi olur. Olmazsa ne diyelim?Yöneticilerin politikleşmesi

Devlet yönetimlerinde olanların ve özellikle üst düzey yönetici olanların, mesela vali, kaymakam olanların, mahalli ya da genel seçimlerde aday olup kazanamadıklarından sonra aynı göreve gelmelerini ben şahsen etik bulmuyorum.
Bu,o yöneticinin artık politik bir kişilikle görevini yapacağı anlamına gelir ki, hiç de doğru değil.
Ve örnekleri çok.
Yöneticilerin politikleşmesi, dünyada örneğine rastlanmayan bir tablodur ve bizde örnekleri çoktur.
Empati yapın. Siz o durumda olsanız tarafsız bir hizmet sunabilir misiniz?

Merak bu ya
Enternasyonal İzmir Fuarı açılınca belediye otobüslerinin ve vapurların önüne Türk bayrağı asılırdı.
Bu yıl böyle bir uygulama yok.
Aslında sonraları Metro trenlerine de bayrak asılması moda oldu ama bu da terkedildi.
Bayrak yasası diye bir şey var ama yıllardır aynı yasa uygulanıyorken bu yılın özelliği ne?
Merak ettim.İbrahim Ormancı-Duvar Yazıları
Çok şekilci bir insan olduğu için GEOMETRİ konusunda uzmanlaşmış !...
***
Olayı örtbas edeceğim. Beş metre esrar perdesi kumaşı lütfen !....
***
Lütfen ; beni KISIR DÖNGÜ'de indirebilir misiniz şoför  bey  ?
***
Kız kardeşine hasta olduğuma kızma lütfen. Hasta haklarını anımsatırım sana  !....
***
Bir yiğide piyangodan para çıksa. Gör başına kimler üşüşür  ?
***
Duayen bir politikacıymış eskiden. Şimdi herkes ona bed-dua  ediyor  !...
***
Beni bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkında. Önüne gelen cevizlerimi yiyor be  !...
***
Merak ediyorum. Ölünce  sorgu melekleri, annemizin evlenmeden önceki soy adını  soracak mı ?
***
Evet bir dikili ağacı yok  ama, bir uçak filosu  var  boru mu ?
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum