Server Varol

Server Varol

[email protected]

Ha gayret İsrafil

02 Mart 2020 - 07:24

2017’den beri yükselen sıcaklıklar, düşük yağış ve kuraklık koşulları nedeniyle Avustralya'da dünya tarihinin belki de en büyük orman yangını yaşandı.. Eylül ayında başlayan ve ocak ayında iyice şiddetlenen yangında 28 kişi öldü, 10.3 milyon hektar alan yok oldu, yaklaşık 2 bin ev küle döndü. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) Avustralya, yaptığı en son açıklamada 1,25 milyar hayvanın direkt yangınlarda ya da yangınlardan ötürü hayatını kaybettiğini tahmin ettiklerini belirtti. 
ABD'nin en azılı rakibi Çin'de ortaya çıkan Corona virüsü şu ana kadar 2800 kişinin ölümüne yol açtı ve hastalık 40'tan fazla ülkeye yayıldı.. İşin en İranik, pardon ironik tarafı ise hastalıktan en çok etkilenen ikinci ülkenin yine ABD'nin en büyük düşmanı İran olması..
İran Devrim Muhafızları Lideri Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin ABD tarafından öldürülmesinden beş gün sonra Ukrayna'ya ait bir yolcu uçağı seyir füzesi sanılarak İran tarafından düşürüldü..! 'Yersen' minvalinde yapılan açıklamada İran, 176 kişinin öldüğü olay için özür diledi yani bir nevi 'Pardon' dedi..! 
22 Ocak'ta Manisa'da meydana gelen 5.2 şiddetindeki depremde can kaybı yaşanmasa da, 24 Ocak'ta Elazığ'da meydana gelen ve Malatya'da da güçlü bir şekilde hissedilen 6.8 şiddetindeki depremde 41 kişi hayatını kaybetti.. Her iki ilde ve çevre illerde, evleri hasar gören ya da ardı ardına gelen artçı sarsıntılar nedeniyle tedirgin olan vatandaşlar, bazı geceler -15 dereceyi bulan kış koşullarında hayatlarını sokakalarda-çadırlarda idame ettirmeye çalışıyorlar..
Kimileri için hiçbir şey ifade etmese de otuzlu yaşlardaki bir çok basketbolseverin çocukluk idolü, yaşayan kahramanı dünyaca ünlü basketbolcu Kobe Bryant, 13 yaşındaki kızı Gianna ile birlikte geçirdiği helikopter kazasında hayatını kaybetti.
Van'da meydana gelen çığ felaketinde 5 kişi hayatını kaybetti.. Olay yerine giden kurtarma ekibinin üzerine de çığ düşmesi sonucu ölü sayısı 41'e yükseldi..
İdlib'de 7 askerimiz ve 1 sivil personel şehit oldu.. 21 Şubat'ta ise birkaç şehit! daha haberini,'Misliyle karşılık verdik-vereceğiz' naralarıyla yetkili mercilerden aldık sağ olsun var olsunlar.. 28 Şubat günü ise yine İdlib'de bu kez birkaç! değil, tam 34 vatan evladının ocağına düştü kara haber..
Pegasus Havayolları’nın İzmir-İstanbul seferini yapan uçağı, Sabiha Gökçen Havalimanı’na inişi sırasında pistten çıktı. Savrularak üçe bölünen uçakta 3 kişi öldü, 180 kişi ise yaralandı.
Arada atladıklarım, daha hafif göründüğü için yazmadıklarım dışında, hem ulusal hem de uluslararası anlamda sadece 2020'nin başından beri meydana gelen olaylar bunlar.. Düşünün ki yazıyı yazdıktan sonra bile üç kez revize etmek zorunda kaldım bir gün içerisinde.. Yaşadığım şahsi-ailevi sağlık problemlerini, aldığım ölüm-trafik kazası haberlerini hiç saymıyorum bile..
Kedilerin dokuz canı olduğu söylenir, bilgisayar oyunlarında ise her oyun için oyunculara üç can verilir genelde.. Bir fani olarak tek canla şu yaşa kadar gelebilmek bile bir başarı gibi sanki.. 21 yıl sonra Kadıköy'de Galatasaray mağlubiyeti de izlediğime göre, görmediğim bir tek uzaylı istilası ve bir kuyruklu yıldızın dünyaya çarpması kaldı sanırım şu ahir ömrümde..
Deprem, yangın, sel, çığ derken anladım ki meleklerin bile işini iyi yapanı var.. Bak Mikail'e, arı gibi çalışıyor, doğa olaylarının biri bitmeden diğeri başlıyor maşallah ama yeter; bu kadarı kafi bence.. Gezegenin yeterince canına okuduğumuza göre, ha gayret İsrafil, üfle artık şu sûra da kopsun  kızılca kıyamet; sonrası sen sağ biz selamet..
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
test