Reklam
Reklam
Reklam
Server Varol

Server Varol

[email protected]

Döner sermaye

16 Mart 2020 - 07:54

Bir doktor muayenehanesi..
-Hasta: Alo, Hülagü Bey'in muayenehanesi mi?
-Sekreter: Evet, buyrun, nasıl yardımcı olabilirim?
-Hasta: Muayene ücreti ne kadar acaba?
-Sekreter: 350 tl efendim; pazartesi 17:00'arandevu verebilirim dilerseniz?
-Hasta:Tabi ki, çok teşekkür ederim, iyi günler..

Pazartesi olur.
-Sekreter: Merhaba hoş geldiniz, Hülagü Bey'in hastası var, çıkınca hemen sizi alacak ama önce şu odada size bir test yapmamız lazım.
-Hasta: Tabi ki..
Test yapılır, doktorun odasına girilir..

-Doktor: Sizde ıvır hastalığının zıvır semptomları görüldüğünden, bütün meşhurların kullandığı gibicibicis marka aşıdan altı ay boyunca yani altı doz almanız gerekiyor.(Tek doz iki aşıdan oluşuyor ve reçetesiz fiyatı yaklaşık 6000 tl)
-Hasta: Peki nasıl alabilirim bu aşıyı.?
-Doktor: Benim görevli olduğum, cehennemin dibini geçince hemen soldaki hastaneye her ay geleceksiniz, rapor çıkartacağız, aşıyı eczaneden aldıktan sonra muayenehamdeki arkadaşlara yaptırabilirsiniz.(Eğer ilgili enjeksiyonun sağlık ocağında ya da devlet hastanelerinde ücretsiz, özel bir hastanenin acilinde ise 10 tl'ye yapıldığını bir şekilde öğrenemediyseniz, her ay 50 tl. de oradan kertiyor hekim beyimiz zira bu bilgiyi aktarmıyor halihazırda kendileri )
-Hasta: Peki her ay randevuyu nasıl alacağız üniversite hastanesinden?
-Doktor: Randevu almanıza gerek yok; sekreterime bilgi verip gelebilirsiniz. (Öyle donanımlı bir sekreter ki İsviçre çakısı gibi; muayenehanede aşı yapıyor, randevuları ayarlıyor, üzerine bir de üniversite hastanesindeki işleyişe yön veriyor..Mutfakta aşçı, sokakta hanımefendi mübarek)

-Hasta: Biz ödemeyi yapacaktık da..
-Sekreter: Tabi efendim; borcunuz 850 tl, kartla mı ödeyeceksiniz?
-Hasta: Kartla ödeyeceğim ama telefonda 350 tl. olarak bilgi verilmişti?
-Sekreter: Muayene ücreti 350 tl, başlangıçta yaptığımız test ise 500 tl(Doktorun o testi yapmadan ilgili hastalığa dair en ufak bir fikir yürütmesi mümkün değil yani o test illa ki yapılacak ama telefonda bu bilgi verilmiyor; verilmiyor ki ürkmesin yavrucaklar, kaçırmayalım ördekleri.

Bu kez bir üniversite hastanesi.
Beyninde oluşan bir problem nedeniyle üç gün yoğun bakımda, on gün de poliklinikte yatmış hastaya Mr için 20 gün sonrasına randevu verilir.(Sonucun-raporun çıkması 30 gün demek). Kimse 20-30 gün bir muammayla yaşamak istemez çünkü her hasta ve hasta yakını için o durum acildir.
Tanıdıklar bulunur, MR-BT, ne gerekiyorsa parası ödenip bir güzel özel laboratuvarda çektirilir ve doktora götürülür.
-Hasta(Hasta yakını): Doktor bey, filmler için bize 20 gün sonrasına randevu verildi ama biz beklemek istemedik, dışardan çektirdik; bakıp bize bilgi verebilir misiniz..?
-Doktor: Bakayım ama bu renkli çekilmiş; net bir şey söylemem için siyah beyaz olanı görmem lazım o yüzden siz randevu tarihinde çekilecek filmlerden sonra gelin yine.
Emin olun siyah beyaz çektirseniz renkli olanı isteyecek, ilaçlı çektirseniz ilaçsız olanı isteyecek.
İçinizden o an, 'Yahu sizin hastane manyetik rezonans cihazıyla çekiyor da bizim bir ton para ödeyip içine girdiğimiz alet hesap makinesi mi' demek geçiyor ama diyemiyorsunuz çünkü iki gün sonra yine o tüccarların kucağındasınız.
Yukarıda hasta yazdığıma bakmayın, müşteriyiz biz.. Tezgah kurulmuş, tıkır tıkır işliyor ve bir Allah'ın kulu da çıkıp demiyor ki, 'Aga bu ne iş'?
Kısa ve net; bu ülkede hastanede tanıdığınız ve sağlık ihtiyaçlarınızı karşılayacak asgari bir miktar paranız yoksa ölürsünüz. Şanssızsanız ve ölmezseniz ise sürünürsünüz.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
test