23 değil artık Nisanlar
Server Varol

Server Varol

varolserver@gmail.com

23 değil artık Nisanlar

24 Nisan 2019 - 06:14

1920'lerin başlarında, o günkü savaş ortamında bile ülkesinin çocuklarına bayram armağan edecek kadar vizyon sahibi bir lider ve "Toplantı biraz gecikebilir; bırakın çocuk oynasın" diyebilecek kadar da naif bir adam.. Gazi Mustafa Kemal Atatürk..
23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos..
Milli bayramların da içini boşalttık maalesef herşey gibi..
Sabit zamanlı çalışanlar için cumaya ya da pazartesiye denk geliyorsa tatil üçlemesi, vardiyalı çalışanlar için ise çift yevmiye.. Tüm milli değerimiz bu, son yıllarda...
Tarihi boyunca yaklaşık yüz elli değişik ülkeden otuz bin civarı çocuğun katıldığı şenliği, yirmi altı ülkeye kadar düşürerek de kuşa çevirdik el birliğiyle..
Bugün 23 Nisan, eskisi kadar neşeyle dolamıyor maalesef artık insan..
Eline verilen metni okuyan, eş-dost çocuğu küçük vekillere hiç değinmiyorum bile..
Nasıl mahalle kültürünü, komşuluk ilişkilerini rezidanslara, otoparklı-havuzlu sitelere; bakkalları marketlere-avm'lere kurban ettiysek, milli bayramları da resmi tatillerle takas ettik, gayriresmi yollardan..
Aylar öncesinden otobüslere doluşup provalara, 23 Nisan'da rengarenk giyinip stadyumlara gösterilere giden çocuklar yok artık.. Globalleşme bir, birlik beraberlik sıfır.. Küreseleşme bir, milli egemenlik sıfır..
Sadece milli bayramlar için mi geçerli bu durum derseniz; hayır.. Parkta bankları kale yapıp Japon kale maç yapan, bilye oynayan, gazoz kapağı oynayan çocuklarımız da yok artık.. Gelenek görenek, öğretmenine, büyüğüne saygı hak getire.. Sırf başımdan gitsin diye okula gönderdiğimiz, sussun diye eline tablet tutuşturduğumuz, kısacası yok'u, olmaz'ı, saygıyı öğretemediğimiz şımarık chucky'ler yetiştirip, kırış kıyamet pedagog-psikolog arıyoruz, o çocukları adam etsin diye..
"Sen de çok karamsarsın, o kadar da değil, senin önerin ne peki" diyenlerinizi duyar gibiyim sanki..
Önerim şudur; "Milli bayramları da özelleştirin gitsin.."
Bu yazının sözü: Düşünüyorum da biz büyüyerek çocukluk etmişiz.. Turgut Uyar
Bu yazının şarkı önerisi: Malt-Olmaz(Akustik)
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum