Korku klasiği yeniden izleyici ile buluşuyor
Semih Kuru

Semih Kuru

semih.kuru@gmail.com

Korku klasiği yeniden izleyici ile buluşuyor

26 Ekim 2018 - 06:38

TheAmericanNightmare adlı belgeselde, Adam Simon, John Carpenter’ın 1978 tarihli “Halloween-Cadılar Bayramı” filmini George Romero'nun 1968 tarihli kült korku filmi “Night of theLivingDead -Yaşayan Ölülerin Gecesi”yle başlayanon yıllık bir korku filmi geleneğinin son noktası olarak niteler.
 
Bilindiği üzere ilki 1978’de vizyona giren ve John Carpenter’ın yazıp yönettiği efsanevi korku filmi serisi “Halloween – Cadılar Bayramı” kırkıncı yılında 11. filmiyle bir kez daha izleyici ile buluşuyor. İlk filmin oyuncu kadrosundan Jamie Lee Curtis ile NickCastle’ın yer aldığı yeni filmde ayrıca RhianRees, TobyHuss, WillPatton, GinnyGardner, Miles Robbins, Dylan Arnold, DrewScheid ve AndiMatichak gibi isimlerin yanı sıra Türkiye’yi Hollywood’da en çok temsil eden isimlerden biri olan usta oyuncu Haluk Bilginer de yer alıyor.
 

Bu arada LaurieStrode karakterini seride beşinci kez canlandıracak olan Jamie Lee Curtis dışında ilk filmde ikonik maskeli katil Michael Myers’ı canlandıran NickCastle’ın 11. filmde yeniden izleyici karşısına çıkacağını da hatırlatalım.
 
Jamie Lee Curtis’in ilk kez 1970’lerin sonunda hayata geçirdiği bir karakter olan LaurieStrode, o güne değin beyazperdede izlediğimiz korku filmlerinde tehlike altındaki kadınların içinde bulunduğu ve çok az kadının bir ihtimal olarak düşündüğü şeyi başarmış ve şeytani bir katile karşı mücadele ederek hayatta kalmayı başarmıştı. Aslında hayatının üçte ikisini LaurieStrode karakteri ile geçiren Curtis verdiği bir röportajda filme ilk olarak ihtiyatlı yaklaştığını ifade ediyor. Bununla birlikte senaryoyu okuduğunda filmin bir şekilde hem eskiye bağlı ve hem de yeni olduğunu gördüğünü ifade ederek“hikayesi tamamen geçmişe bağlı ama bambaşka bir film vekırk yıl sonra kendi hikayesini anlatıyor” diyor.
 
Filmi David Gordon Green yönetiyor. Green aynı zamanda Carpenter’ın kaleme aldığı senaryoya da katkı koymuş.
 
Serinin 11. filminin yapımcısı ise “GetOut”, “Split”, “ThePurge”, “Paranormal Activity” gibi son yılların en önemli korku filmlerinin de yapımcısı olan Jason Blum. “Halloween-Cadılar Bayramı” filminin bugüne kadar yapılmış en önemli korku filmlerinden biri olduğunu düşünen yapımcı, filmin yaratıcısı olan John Carpenter’ın da desteğini alarak yola çıkmış. Carpenter filmde idari yapımcı, yaratıcı danışman ve -sıkı durun- müzikleri yapan isim olarak yer alıyor.
 
Karakterin yaratıcısı olan Carpenter,gelen bir soru üzerine izleyicilerin neden serinin her filminde dehşete düşmeye devam ettiklerini “Michael Myers maskesi ve benzinci üniformasıyla insanla doğaüstü arasında acımasız bir karakter ve tek bir amacı var o da sizi öldürmek. Michael Myers acımasız bir doğa olayı” diyerek açıklıyor.
 
Filmin özel efektleri ve makyajı ise 2016 tarihli “Suicide Squad” filmindeki çalışmaları ile Oscar kazanan Christopher Nelson’a emanet edilmiş.
 
Tabii tüm bu saydıklarımız ‘78 tarihli kült filmin efsanesini sürdürmeye yetecek mi onu göreceğiz. Bununla birlikte gelen eleştiriler devam filmleri içerisinde en iyisi olduğu yönünde.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum