Kings ve El Royale'de Zor Zamanlar Vizyona Giriyor
Semih Kuru

Semih Kuru

semih.kuru@gmail.com

Kings ve El Royale'de Zor Zamanlar Vizyona Giriyor

12 Ekim 2018 - 09:04

Bu hafta ilk uzun metrajlı filmi “Mustang” ile tüm dünyada dikkatleri üzerine çeken Türk asıllı yönetmen Deniz Gamze Ergüven’in “Kings” filmi vizyona giriyor.
Türkiye’de doğan, küçük yaşta Fransa’ya giden ve orada yetişen, bu arada ünlü sinema okulu La Fémis’te yönetmenlik eğitimi alan Ergüven, Une Goutte D’eau / Bir Damla Su, Mon Trajet Préféré, Ondes isimli kısa filmleri ve Liberables adlı belgeselin ardından 2015 yılında çektiği ilk uzun metrajlı film olan Mustang ile sinema cemiyetinin dikkatlerini üzerine çekmeyi başardı. İnebolu’da geçen ve beş kız kardeşin verdikleri özgürlük mücadelesini konu alan film, Fransa’nın Oscar adayı olarak en iyi yabancı film dalında Akademi Ödülü’ne aday olurken birçok festivalden de ödülle dönmüştü.

Mustang’in başarısının ardından bu kez kadrosunda Halle Berry ve Daniel Craig gibi Hollywood’un popüler isimlerinin yer aldığı “Kings” ile yüzünü Hollywood’a dönen Ergüven, senaryosunu da yazdığı yeni filminde, kamuoyunda 1992 Los Angeles olayları olarak da bilinen ve dört polisin 29 Nisan 1992’de siyahi Amerikan vatandaşı Rodney King’i darp etmelerine rağmen çıkarıldıkları mahkemece suçsuz bulunarak bırakılmaları üzerine patlak veren olayları, olayların odağındaki bir ailenin bakış açısından anlatıyor.
Dünya prömiyerini Toronto Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleştiren film ne yazık ki çok da olumlu eleştiriler alamadı. Eleştirmenler Mustang’in başarısının ardından filme oldukça yüksek beklentilerle gittiklerini, bununla birlikte sonucun hayal kırıklığı olduğunu ifade ediyorlar. Ergüven, isyanın yarattığı rastgele histeri ve kaosu anlık olarak başarıyla gösterse de isyanı motive eden adaletsizliğe karşı öfkeyi sorgulamadığı için eleştiriliyor. Eleştirmenler doğal olarak filmi Anna Deavere Smith’in yirmi beş yıl önce yazdığı ve 2000 yılında Marc Levin tarafından filme çekilen “Twilight: Los Angeles” filmiyle karşılaştırıyorlar ve Kings’in yetenekli yönetmen için yanlış bir adım olduğunu söylüyorlar.

El Royale'de Zor Zamanlar

Bu hafta vizyona giren bir diğer film ise “El Royale'de Zor Zamanlar”. Polisiye, gerilim türündeki filmin yönetmeni Lost,  Daredevil, Buffy the Vampire Slayer gibi popüler TV dizilerinin senaryolarını yazan ve sonrasında “The Cabin in the Woods-Dehşet Kapanı” ile ilk uzun metrajlı filmini hem yazan hem yöneten Drew Goddard.
Chris Hemsworth, Jeff Bridges, Cynthia Erivo, Dakota Johnson, Jon Hamm, Cailee Spaeny, Lewis Pullman ve Nick Offerman gibi isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla adeta bir yıldızlar geçidi olan film, Tahoe Gölü yakınlarında bir zamanlar ünlülerin gözdesi olan ama kumar lisansını kaybettikten sonra popülerliğini yitiren El Royale Otel’de bir araya gelen ve karanlık geçmişleri olan yedi yabancının burada geçirecekleri bir geceyi ve bu gecede geçmişleri ile yüzleşerek kendilerini kurtarma çabalarını konu alıyor.
Film kamera arkasındaki isimlerle de dikkat çekiyor. Nocturnal Animals, Godzilla, Grinin Elli Tonu gibi birçok filmde görüntü yönetmenliği yapan Seamus McGarvey fragmandan gördüğümüz kadarıyla kullandığı parlak ve bazen de çarpıcı neon ışıklarla görsel harikalar yaratıyor. Mother! filmiyle bilinen kostüm tasarımcısı Danny Glicker film için harika bir gardrop hazırlamış ve yapım tasarımcısı olan Martin Whist, retro-glam tarzı bir görsellik yaratmış.
Kaybettiklerimiz
Geçtiğimiz haftalarda ne yazık ki sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu Yıldırım Öcek ile sevilen karakter oyuncularımızdan Kemal İnci’yi kaybettik. Bu vesileyle kendilerine bir kez daha Allah’tan rahmet, sevenlerine ve sinema camiasına başsağlığı dilemek istiyorum.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum