Bu hafta vizyonun dikkat çeken filmleri
Semih Kuru

Semih Kuru

semih.kuru@gmail.com

Bu hafta vizyonun dikkat çeken filmleri

28 Eylül 2018 - 05:20

Bu hafta vizyona giren filmler arasında “Searching - Kayıp Aranıyor” ve “Family Games-Aile Oyunları” filmleri dikkatimi çektiği için sizlerle paylaşmak istiyorum.
Searching - Kayıp Aranıyor
Malum olduğu üzeregünümüz iletişim yöntemleri insanlara kendilerini farklı biçimlerde sunma olanağı sağlıyor. Bu da özellikle henüz ergenlik çağında olan gençlere oldukça cazip gelse de içinde gizli tehlikeler barındırıyor.Bu da belki de yüzyıllardır süren ebeveyn-çocuk ilişkisini daha da zorlaştırıyor. “Searching - Kayıp Aranıyor” sosyal medyayla daha da zorlaşan ebeveyn- çocukikilemini yeni bir sinema diliyle anlatmayı amaçlayan bir film.

Senaryosu iki genç isim AneeshChaganty ve Sev Ohaniantarafından yazılan filmin yönetmeni de yine AneeshChaganty. İkili günlük hayatımızda iletişim kurmak için çok yoğun olarak kullandığımız teknoloji ve teknolojik araçlar aracılığıyla modern bir gerilim hikayesianlatmayı hedeflediklerini söylüyorlar. Gösterildiği festivallerde izleyici tarafından oldukça beğenilen film Sundance’de Seyirci Ödülünü kazanmış.
Başlıca rollerinde JohnCho, DebraMessing, Joseph Lee gibi isimlerin yer aldığı filmde, David Kim’in (John Cho) 16 yaşındaki kızının kaybolmasının ardından gelişen olaylar konu ediliyor.Kızın kaybolmasından sonra başlayan soruşturmada hiçbir gelişme olmayınca baba henüz kimsenin bakmadığı, bununla birlikte günümüzde tüm sırların saklandığı yer olan kızının dizüstü bilgisayarını aramaya karar verir. Her gün iletişim için kullandığımız teknolojik aletler aracılığıyla anlatılan bu gerilim hikayesinde, kızı sonsuza dek yok olmadan önce, David onun dijital ayak izlerini takip etmek zorundadır.
Böyle bir film çekecek en doğru isimlerden biri sanırım bu alanda yaptığı çalışmalarla ve edindiği tecrübelerle AneeshChaganty. Chaganty, Google için kısa metrajlı içerikler üreten bir isimken yalnızca Google Gözlüğü kullanılarak çekilen kısa film “Google Glass: Seeds” i de yapan isimlerden. Dolayısıyla yönetmen “Kayıp Aranıyor” filminin yapımında kullanabileceği teknik becerilerini bu çalışmalar sırasında oldukça geliştirmiş ve yenilikçi sinema yaklaşımı için gerekli deneyim ve bilgiyi de kendisine kazandırmış.  Kendisiyle benzer bir dili konuşan Kazak film yapımcısı Timur Bekmambetov’la da tanışması Bekmambetov’un arayışı sonucu gerçekleşmiş. Gençler arasındaki bir Skype grubunda başlayan sohbetin ölümcül bir hal almasını anlatan 2018 tarihli gerilim filmi Unfriended’in de yapımcısı olan Bekmambetov,bu noktadan sonra bu yaklaşımı bir üst seviyeye taşıyacak genç sinemaseverler aramaya koyulmuş ve bu arayış yapımcıyı AneeshChaganty ve Sev Ohanian’la buluşturmuş.
“Kayıp Aranıyor”her ne kadar modern teknoloji ve dijital bir dil kullansa daizleyiciye ilgi uyandıracakduygusal ve sağlam bir dramatik zemine oturtulmuş bir film izletmeyi amaçlıyor.

Family Games-Aile Oyunları

Bu hafta vizyona giren bir diğer dikkat çeken yapım ise Family Games-Aile Oyunları. SuzuyaBobo’nun ilk yönetmenlik deneyimi olan Aile Oyunları’nda başlıca rollerde beş sezondur yayınlanan Blacklist dizisinin başrol oyuncusu Megan Boone ile bir başka popüler dizi olan House of Cards’ın başrol oyuncusu DerekCecil var.
Film, babasının yeniden evlenmesini engellemek üzere erkek arkadaşı Barrett (DerekCecil) ile birlikte yıllar sonra doğup büyüdüğü eve geri dönen Sloane’in (Megan Boone) bu ziyareti sırasında ailenin karanlıkta kalan sırlarının açığa çıkması ve aile üyelerinin geleceklerinin daha da belirsizleşmesini anlatıyor.
Aile Oyunları ilgi çekici ve keyifli bir kara komedi.72 dakikalık süresiyle görece kısa sayılsa da her saniyesinin hakkını verdiği söylenebilir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum