Reklam
Reklam
Reklam
Prof. Dr. ibrahim Attila ACAR

Prof. Dr. ibrahim Attila ACAR

attila2000@gmail.com

Süleymani sonrası

07 Ocak 2020 - 06:35

Hatırlarsınız… Avusturya Macaristan veliahtı, Bosna Hersek’te, Sırplı bir genç tarafından öldürülmüştü. Dünya savaşını başlatan suikastte, veliaht Ferdinand öldürülmüştü. Sanki öyle bir hamle. Ama dünya henüz bu kadar bu savaşa hazır değil. Kazan kaynıyor odun atıldı ama… O kadar işte. Bu suikast çok çok iyi hazırlanmış bir planın hamlesi gibi. Sanki 1914 şartları, 2020’nin başında yeniden tezahür ediyor. Ama yine de “o kadar da değil!” diyerek devam edelim.

ABD, 2 ay önce Irak’ta ufak ufak başladı İran’ı tahrik etmeye. Şii hükümete karşı önce ekonomi dedi, hayat şartları dedi.. Irak’lı Sünnileri ayaklandırdı. İran büyükelçiliği ve konsolosluklarını ayaklanan Sünnilere taşlattırdı. İran bayraklarını yaktırdı. Kasım Süleymani Bağdat’a gelerek bu ayaklanmayı Haşdi Şabi ile bastırdı . İran da ABD’ ye “bir daha yapma!” mesajını Kerkük’te ABD üssüne füze atarak verdi. Bu saldırıda bir ABD’li sivil öldü, 4 ABD’ li asker yaralandı.

ABD Haşdi Şab’inin 4 üssüne füze saldırısıyla buna karşılık verdi. Silsile böyle, karşılıklı hareketler. Planlı hazırlanmış bir süreç. ABD’ nin Süleymani’yi vurması normal değil. Hakikaten etkisi büyük olacak. ABD için Trump sıkıştı dışarıya dikkat çekmek istedi denebilir. Irak istihbarat verdi desek, Onlar bir tehdit algılamış olabilir. Süleymani meselesi kaynar kazanın ocağına odun atmak gibi bir şey.

Bir de epeydir konuşulmayan “BOP” var Büyük Ortadoğu Projesi. Irak üçe bölünür, ABD nin yarım kalan Kürdistan projesi hayat bulur. İran’ın ekonomik olarak bu operasyona dayanabilmesi mümkün değil. Halk isyan eder. Süreç işler.

Çok yabancı değiliz. Bu duruma getirmek için dantel dantel yıllardır örüyorlar. İlk nakış Turgut Özal zamanında atıldı. Çekiç Güç bizim topraklarımızda kuruldu. 32. Paralel denildi. Irak’ın Kürt bölgesini gördük bir anda. Sonra Suriye Kürt bölgesi… Türkiye bunu engelleyecek artık ne güç ne de akıl sahibi idi. Şimdi en az zararla bu işten nasıl kurtulur ülke, onun formülü aranıyor. Savaş ise çözüm, bunu mümkün olduğunca diğer topraklarda uzatabileceğimiz kadar uzatmak gerek.

Kasım Süleymani Türkiye için de tehdit. Ancak suikast ile 10bin km öteden gelip operasyon yapmak kabul edilir bir durum değil. Hiç kimse güvende değil demek bu. Süleymani, DEAŞ ve PKK unsurlarını organize edip sünni müslümanları temizlemek üzere birçok terör olaylarını da organize eden biri. Bize karşı çok cephede rol aldı. PKK’nın bugün Sincarda olmasının iznini veren de Süleymani’dir. Fakat aynı zamanda İsrail’in ve ABD’nin bölgedeki oyunlarına çomak sokan bir adamdı.

İran ise ABD’ nin bölgedeki tahterevallisiydi. Sünni Körfez ülkelerine silah satmak ve onları kontrol altında tutmak İçin kullandığı iyi bir araçtı. İran tehdidi ile askeri endüstriyel kompleks finas sektörünün damarlarına dolar pompalasın…Bu oyunun en iyi aktörü de Süleymani.. Neden vazgeçildi? Oyunun sonuna mı gelindi?

İran haliyle bitmemeli. Sonra sıradaki ülke bellidir. Mezhep farklılıkları olsada, Askeri olarak olmasa bile, duruş olarak, politik olarak İran’ın yanında olunması gerekir. Süleymani’nin bir ABD füzesiyle öldürülmesine bayram eden müslümanları görünce bu olayın bir adamın sonrasını hatırlatmak gerek. Müslümanlar olarak ülke ve mezhep ayırt etmeksizin birlik olma zamanıdır.

Süleymani basit bir hedef değil. İran mutlaka karşılık vermesi gerekir. ABD İran’ın karşılık vermesi üstüne plan yaptıysa da, bu coğrafyada bu plan tutmaz. ABD asker cenazeleri ile giden uçakları bu aralar bunu kabullenemez. Barışması çok zor bir savaş başlayabilir.

Kanaatim İran'ın yerine konulacak belirlenmeden İran'la savaş olmaz.Tek tek birkaç suikast ile İtibari sarsılır. İran bunun ile içeride güçlenir. Dışa karşı itibarsızlaşır... İran’ın asimetrik gücü sarsılır. Sonuçta Asya’da kuzey Kore ve Kim, burada da İran, ABD ye her daim lazım: yoksa Arap Ülkelerine silah satamaz, sömüremez ve Orta Doğuda kalamaz.

Tabii İran için daha zor günler gelecektir. Ama o günler, bugün değil.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
test