Reklam
Prof. Dr. ibrahim Attila ACAR

Prof. Dr. ibrahim Attila ACAR

attila2000@gmail.com

İdlip ve Corona arasında piyasalar

10 Mart 2020 - 08:32

5 Mart’ta Türk ve Rus Devlet Başkanlarının “Ateşkes mutabakatı”ndan sonra piyasalardaki gerilim azaldıGörüşme  5 saat 40 dakika sürdü. Sonuçta ateşkes… Haliyle çatışmalar devam ederken konuşmak mümkün değil. Ateşkesle birlikte ortak devriyelerin olması da bölgenin kontrolü açısından önemli görülmektedir.
Ancak İdlip’tekilerin terörist olarak görülmesi ve onların oradan ayrılmadan huzur sükun oluşmayacağına dair "Rejim" görüşü, sabit durmaktadır. Bunun anlamı ilk fırsatta  ateşkesin ihlali anlamına gelmektedir. Kalıcı olmayan bir ateşkesin bağlayıcılığı sadece “Mola” olarak da görülecektir.
Rusya ve Türkiye ile Rusya arasında, 2015’teki uçak düşürülmesinden sonra gerilen ortam yeniden yumuşama eğilimine girdi. Türkiye biraz da olsa nefes aldı. Sürekli operasyon halindeki birlikler, hava saldırılarına maruz kalmakta, taciz atışları yaralılara sebep olmakta idi. Ateşkesi bu anlamda, askeri unsurların sürekli gerilim halinden uzaklaşması hatta toparlanma olarak da görmek gerek.
İdlip semalarındaki bombardıman ve Türkiye’ye doğru sürülen siviller için de makul bir iyileşme olmuştur. Bundan sonrası tarafların müzakerelerine kalmış. Sürekli bombalanan 4 milyonluk halk ciddi insanlık dramlarının kaynağı olmuştu. Ne dersek boş, belki oradaki insanlar için. Yine de çatışmaların ortasındaki bu masum sivilleri de anlamak gerek.
Corona
Corona virüs insanlığın tam bir başbelası olmaya doğru gidiyor. Ne ibadethaneler, ne eğlence mekanları, ne spor müsabakaları ne sokaklar… Hatta Kabe’ye yasaklanan ziyaretler, Papa'ın geleneksel “Pazar Duasını” internetten yapması.. İran’ın önce şayia deyip sonra "Halkın 1/3’ü virüsü kaptı" diye yardım talep etmesi başka bir çaresizlik.
Ekonominin yavaşlaması, sevkiyatların durması, üretim yapılamaz hale gelmesi bu defa petrol üreten ülkeler için sorun olmaya başladı. Petrol fiyatları 10 sene sonra yeniden 30 dolar seviyesine düştü. Dünya petroldeki bu düşüşü 2009 ve 2016’da yaşamış ve bu seviyeleri görmüştü. Ancak kısa sürede toparlanma yakalanmıştı. Bu defa petrol üreten ülkeler maliyetlerin yüksek olduğundan şikayet etmeye başladı. OPEC fiyatları yükseltmek için arz kısıtlamasını kabul etmedi. Zararına da olsa satışlar devam ediyor. Petrol ve doğal gaz dışında düzenli ve sürekli ihracatı olmayan Rusya da bu gelişmelerden olumsuz etkileniyor. Ukrayna ile sorun yaşadığı dönemde petrol fiyatları düştüğünde Rusya’nın Merkez Bankası rezervleri 200 milyar dolar erimişti. Yeniden o günleri hatırlatan Ekonomi Bakanı,rezervlerinin yeterli olduğunu ve tedbirlerini aldıklarını söyleyerek güven vermeye çalıştı.
Turizm merkezleri, özellikle İtalya ve İspanya sokaklarındaki sessizlik; seyircisiz izlenen maçlar ve ertelemeler belli ki turizmi de ciddi etkileyecek durumdadır. Sağlık gibi dünya için global bir hizmetin karşısında bu kadar çaresizlik, anlaşılır değil. Çözüm yakındır.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum