2019 seçimleri böyle geçti
Prof. Dr. ibrahim Attila ACAR

Prof. Dr. ibrahim Attila ACAR

attila2000@gmail.com

2019 seçimleri böyle geçti

02 Nisan 2019 - 06:17

2019 yerel yönetimler seçimleri de sona erdi. Tartışmaları uzun süre devam edecek gibi görünüyor. Türkiye’nin gündeminden bir konu eksilmiş oldu sadece. Ak Parti’nin %44,5 oy oranı ile çoğunluğu elinde tuttuğu görülmektedir. Yine Ak Parti’nin 4. defa girdiği bu yerel yönetimler seçiminde tek başına aldığı oyun yeterli olmayacağı da görülmüş olmaktadır. Bunun anlamı da %50 oy oranının önemi artmaktadır.
Sayın Cumhurbaşkanı kendi etkisiyle de bir seçim yarışını sürükledi kişisel oyu ve partisinin oyu arasındaki farkı bir defa daha göstermiş oldu. Yorumunu da kısa iki cümlede özetlemiş oldu.
 “Bu seçimin birinci partisi Ak Parti. Diğerleri düşünsün.”
 Türkiye’nin üç büyük şehrinde büyük bir olgunluk ve %50 oy sınırı ile ortaya çıkan sonuçlar hem şehir hayatının yaygınlaştığı hem de seçmenin %50’ye adapte olduğunun bir göstergesi. Türkiye’de seçimler artık %50’ye göre şekillenecek. İttifaklar, ortak aday çıkarmalar birinin lehine çekilmelerinin temelinde %50 oy almak hedefi  ana etken olacak.
Sandığın mesajından iktidar ve muhalefet dahi payına düşeni alacaktır. Sonuçların iktidara  “ayar verme” yanı, muhalefete “denetim görevi” için çalışmaları, yeni dönemin en önemli konusudur. Bu seçimler bunun canlı uygulaması olarak karşımızda durmaktadır. Özetle, sandıktan iktidara iyi niyetle söylenmiş bir “uyarı” kibar bir nasihat yer almaktadır. Muhalefet de kendisine tanınan bu şansı fırsata çevirebilirse, Tunceli örneğinde olduğu gibi neden he rşeye rağmen “hizmet” ödüllendirilmesin?
Sembolik dahi olsa liderlerin memleketlerindeki oy dağılımları göz önündedir. Cumhurbaşkanı’nın memleketi Rize’de bile daha önce AK Parti’de olan Fındıklı ilçesinin Cumhur ittifakı dışında CHP tarafından alınması dikkat çekicidir. Demek ki vatandaş kadir kıymet biliyor, karşısına daha iyi bir aday çıkınca, Cumhurbaşkanı’nın hemşerileri bile oylarının adresini  değiştirebiliyor.
İstanbul’da Ekrem İmamoğlu, Ankara’da Mansur Yavaş,  Adana’da Zeydan Karalar, yine Mersin, Antalya’da CHP’nin adayları, partilerinden çok kendi isimleriyle öne çıktılar. Neredeyse parti adı telaffuz etmeden yarıştılar. Sonuçta kendi başarı hikayelerinin sahibi oldular.
Orta Anadolu’da Cumhur ittifakının Ak Parti-MHP Çekişmesi, CHP’ye yaramış görünüyor.  Özellikle Merkez ve ilçeler itibariyle Kırşehir’de görüldü. 1954 seçimlerinde Osman Bölükbaşı seçildiği için dönemin iktidarı Demokrat Parti tarafından ilçe yapılan Kırşehir sonuçları buna örnektir.
Muğla’da Behçet Saatçi’nin bağımsız aday olarak çıkması ve Ak Parti ile çekişmesinden tekrar CHP çıkmıştır.
Kırklareli’nde de partisi CHP tarafından aday gösterilmeyen ve bağımsız olarak seçimlere giren Mehmet Siyam Kesimoğlu Belediye başkanı seçilmiştir. Halkın feraseti devreye girmiştir.  Demokrasi – sandık denkleminde halk isimler konusunda da hassasiyeti göstermiştir.
 Seçmenin hele ki Türk halkının seçimlerdeki bu “ince ayar” oy akışları büyük ibrettir. Taaaa!... siyasi yasakların oylandığı referandumdan beridir bu ince ayar hiç şaşmamıştır. Bundan yeterli ve gerekli dersi alanlar yola devam etmiş, almayanların siyasette esamesi dahi okunmamaktadır.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum