Prof. Dr. Harun Raşit Uysal

Prof. Dr. Harun Raşit Uysal

harunrasituysal@gmail.com

ZMO'da yeni dönem

25 Aralık 2019 - 06:26

Geçtiğimiz Cumartesi günü Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO)’nın Türkiye’deki bütün şubelerinde genel kurullar yapıldı. Pazar günü de sadece Ankara’da delege,diğer şubelerde ise buna ilaveten yönetim kurulu seçimleri vardı. Tam bir demokrasi şöleni içerisinde geçen seçimlerde, şubeleri iki yıl yönetecek olan kişilere yönetme yetkisini verildi.
Genel kurul ve seçim İzmir şubesinde de yapıldı. Cumartesi Bayraklı Tepekule’de gerçekleştirilen genel kurulda şubenin faaliyet ve bütçe raporu sunuldu. Açılış ve temennilerde genelde yapıcı konuşmalar ile Türkiye tarımı konusunda bazı söylemlerde bulunuldu. Pazar günkü seçime şube tek liste halinde gitti.
Zaten seçimi kazanacaktı ama sevindirici olan katılımın beklenenden yüksek olmasıydı. “Liste nasıl olsa kazanacak seçime gitmeyelim” algısı bir nebze de olsa kırıldı ve arkadaşlar tek listeye rağmen iyi oy aldılar. Bu durum demokratik hakların kullanılması anlamında son derece olumluydu.
Adı Çağdaş Demokrat Mühendisler Grubu olan listeden Tevfik Türk, Banu Onan Erdal, Fatih Özden, Ekim Özal, Zerrin Çelik, Didem Sayman Kayıkçı, Handan Güven asıl, Anıl Ayvaz, Umut Suzan, İpek Topuzoğlu, Fatih Kılıç, Eren Özgökmen, Zehra Anlı, Özlem Yakal yedek üyeliklere seçildiler.  Kendilerine başarılar diliyorum. Bayrağı devrettik, daha ileriye taşıyacaklarından hiç kuşkum yok.
Bayrağı devrettik derken bendeniz seçime kadarki yönetim kurulundaydım. Aralıklı olarak üç dönem yönetim kurullarında çalıştım.
Cumartesi günü görev süresi dolan, yukarıda bahsettiğim gibi benim de içerisinde yer aldığım, 28. dönem yönetim kurulu üyeleri eğitimler, konuşmalar,  geziler, basın toplantıları yaptılar, paneller, balolar, tarım haftası etkinlikleri düzenlediler.
ZMO İzmir Şube tarihi, bu dönemki yönetim kurulunuhiçbir zaman unutmayacak. Yukarıda sayılan işlerin yanı sıra ziraat mühendislerinin gıda güvenliğinin en önemli halkası olduğunu görev süreleri içerisinde kamuoyuna duyurdular. Bununla ilgili etkinlikler düzenleyip, etkinliklere katıldılar.
Daha önceki şube seçimlerine aynı görüşte olup, iki farklı liste ile katılan iki grubu birleştirmek için çaba gösterdiler. Bu uğurda pazar günkü seçimlerde yedi asıl yönetim kurulu üyesi aday olmadılar. Bu anlamda yönetim kurulu üyelerine ve bu amaç için çaba gösterenlere teşekkür ediyorum.
Türkiye tarımı için son derece önemli olan ziraat mühendisleri odası şubelerinde seçilen tüm yönetim kurulu üyelerine başarılar diliyorum 
Sevgiyle kalın değerli arkadaşlarım…
 
 
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
test