Reklam
Reklam
Reklam
Prof. Dr. Harun Raşit Uysal

Prof. Dr. Harun Raşit Uysal

harunrasituysal@gmail.com

Tarımda 2020 olasılıkları

08 Ocak 2020 - 06:30

İçerisine girdiğimiz yılın tarım kesimini nasıl etkileyeceğini, çıktığımız yılın verileriyle az çok tahmin edebiliyoruz.
Geçen yılı köylüler artan maliyetler, düşük verim, iklim değişikliğinin olumsuz etkileri ve ithalat baskısı ile geçirdiler. Şayet sorunlar çözülmezse,bu yıl üretimden vazgeçen çiftçi sayısı artacak ve bunun sonucunda tüketici meyve-sebze, et ürünleri ile süt ürünlerini daha yüksek fiyatlardan satın almak zorunda kalacak.
Son bir yıl içerisinde tarımsal üretimde girdi olarak kullanılan süt yemi yüzde 35, elektrik yüzde 100, tarım ilaçları yüzde 70-120 oranında zamlandı. 
2002 yılında çiftçi kayıt sistemine üye 2.8 milyon çiftçi varken, bu sayı 2019’da 2.1 milyona düştü. Yine 26.5 milyon hektar olan tarım arazileri 23 milyon hektara kadar indi.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in geçenlerde açıkladığı rakamlara bakıldığında;geçen yıl bazı ürünlerde artış, bazılarında azalmalar görülüyor.
Üretim miktarlarındabir önceki yıla göre;bitkisel ürünlerde yüzde 1,4, sebzelerde yüzde 3,5, meyveler, içecek ve baharat bitkilerinde yüzde 0,3, sebzeler grubunun önemli ürünlerinden, domateste yüzde 5,7, kuru soğanda yüzde 13,9, şeker pancarında yüzde 3,7 oranlarında artışlar meydana geldi.
Türkiye nüfusunun yılda yaklaşık yüzde 1,5 arttığı, ülkenin Suriye, Afganistan ile Orta Asya Türk cumhuriyetlerinden göç aldığı ve gelen turist sayısında artış olduğu göz önüne alındığında, bitkisel ürünler, içecek ve baharat bitkilerindeki artış nüfusun altında kalırken, sebzelerdeki artış da buna göre yetersiz kaldı.
Diğer taraftan temel besin maddesi olan buğday üretiminde 2019 yılında yüzde 5, yemeklik baklada yüzde 7,1, tütünde yüzde 7, elmada yüzde 0,2, limonda 13,6, mandalinada yüzde 15,2, portakalda ise yüzde 10,5 oranında azalış dikkat çekiyor.
.Bazı bölgelerde kuraklık ve hastalıklar buğday üretimini engellerken,Akdeniz sineğinin etkisi, üretim alanlarındaki daralma, mevsimsel etkiler limon, mandalina, portakal üretimini azalttı. Bu azalma, gelecekte ciddi sorunlara ve fiyat dalgalanmalarına yol açabilir.
Bütün bunları aşmak için planlı üretim gerekiyor. Buğday başta olmak üzere her ürün için bir yıl önceden planlama yapılmalı, buna göre tohum, gübre, ilaç gibi tarımsal girdiler temin edilmeli.
En iyisi de üreticilerin de tüketicilerin de kooperatifler şeklinde örgütlemeleri için destek olunmalı.
Biz uyaralım da…


 
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
test