Sıfır faizli hayvancılık kredileri sorunsalı
Prof. Dr. Harun Raşit Uysal

Prof. Dr. Harun Raşit Uysal

harunrasituysal@gmail.com

Sıfır faizli hayvancılık kredileri sorunsalı

03 Temmuz 2019 - 09:36

Ziraat Bankasından “sıfır” faizli/iki yıl geri ödemesiz süt sığırcılığı kredisi alan bir yatırımcı feryadı figan beni aradı. Çok zor durumda olduğunu sadece kendisinin değil bu krediyi alan birçok kişinin de kendi konumunda olduğunu söyledi.
    Baştan söyleyeyim bu krediyi ister sektörden olsun ister olmasın herkes aldı, hayvancılıkla ilgisi hiç olmayan bazı holdingler ve bazı halı patronları bile bu işe girdiler.
Neyse biz konumuza dönelim. Buluştuktan sonra ilk gördüğüm şey, hayvancılıktan soğuyan bir yatırımcı, her şeyden önemlisi de bir tarımcıyla karşı karşıya olmamdı.
    Ziraat Mühendisi olan bu yatırımcı bu işe severek girdiğini, eşinin de veteriner hekim olması nedeniyle başlangıçta hayvanların hem üreme hem de süt verimliliğini arttırdıklarını söyledi.
    Anlattığına göre; yatırımcı 1 milyon 940 bin lira kredi alıyor, kredi iki yıl geri ödemesiz ancak her yıl değişik masraflar için 40’ar bin lira ödüyor.
    Ahır ve sağım hane kurulması için normal olarak bankanın belirlediği şartnameler var ve bu şartnamelere uygun yapmak zorunda ancak şartnamedeki koşullar hem maliyetli hem de zaman alıyor.
Örneğin ahırın ya da sağım hanenin bir kısmını yaptırıyor, gelen müfettiş uygun bulmuyor ve yeniden tadilata giriliyor. Bu ekstra zaman ve para demek. Neyse tamamlanıyor ve inekler alınıyor.
Süt sığırcılığı meşakkatli bir iş, gecesi/gündüzü/bayramı/pazarı yok. İnekler her gün yem yemek, su içmek zorundalar ve her gün süt veriyorlar yani her gün iki kere de sağılıyorlar.
    Hayvan miktarı da fazla olunca işçi çalıştırmak zorundalar. Buluyorlar, ancak çoğu kısa sürede işten çıkıyorlar. Gençler ahırlarda çalışmak istemiyorlar, tercihleri az maaş alsalar bile hizmet sektörü.
O zaman yatırımcı eşiyle birlikte gece gündüz çalışmak zorunda kalıyor. Başlangıçta işler iyi gidiyor ancak geri ödemeler başlayınca şanslarına çiğ süt fiyatları düşüyor ve bu nedenle mali bütçeleri bozuluyor.
Kredileri ödeyemiyorlar ve ödemek için ellerindeki bazı gayrimenkulleri satmaya başlıyorlar. Bereket ki biraz varlıklılar.
    Sonunda 3 ay önce hayvanları ucuza da olsa satarak işletmeyi kapatıyorlar. Şimdi de çiftliği satışa çıkardılar ama ilgilenen yok ve borçlarını ödemek için yine bir gayrimenkulü satışa çıkarmışlar.
Bu yatırımcıya ” büyük şirketler bu işten nasıl sıyırdılar?” diye sordum. Söylediğine göre; büyük şirketler çiğ süt fiyatlarının düşmesi ile birlikte ucuza da olsa hayvanlarını ve çiftlikleri hemen elden çıkarmışlar.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum