Reklam
Prof. Dr. Harun Raşit Uysal

Prof. Dr. Harun Raşit Uysal

harunrasituysal@gmail.com

Peynir çalıştayına bekliyoruz…

11 Mart 2020 - 08:32

Hileli gıdalar meselesinde en sorunlu alanlardan birisi de süt ve ürünleri sektörü. Böyle olduğunu Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hileli gıdaları ifşa ettiği listelerden anlıyoruz.
Gazetelerde köşe yazarlığı, televizyonlarda program yapımcılığı ve sunuculuğu ile birçok televizyona konuk gittiğim, bazı gazetelere demeçler verdiğim için de sahadan devamlı hilelerle ilgili bilgiler geliyor.
Sorun büyük. Bunun karşısında ellerimizi bağlayıp oturmak yerine birşeyler yapmak gerektiğini düşündük ve peynirle ilgili bir etkinlik planladık. Bu etkinlikler devam edecek. Seneye Ankara’da süt kongresi olacağı için ikinci etkinliği seneye değil 2022’de yapmayı düşünüyoruz.
9 Nisan 2020 Perşembe günü 09:30-18:00 saatleri arasında, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Prof. Dr.Feyzi Önder Konferans Salonu’nda düzenlenecek olan ‘Peynir Çalıştayı’na birbirinden değerli isimler katılıyorlar.
Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü ile Tarım ve Orman Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü işbirliğiyledüzenlenen çalıştayınbaşkanlıklarını aynı bölümden Prof. Dr. Özer Kınık ile birlikte bendeniz yürütüyoruz.
Türkiye peynirciliğinde geçmişten bu güne yolculuk, global peynir pazarı, koyun-keçi peynirleri, çiğ süt peynirleri, peynir üretiminin temel noktaları, üretimde yenilikçi yaklaşımlar, endüstri 4.0 uygulamaları, özel peynirler, yabancı orijinli peynirler, atıştırmalık peynirler, hellim-kaşar peyniri, peynir kusur ve hataları, coğrafi işaretler, beslenme açısından peynir, denetleme ve ar-ge uygulamaları anlatılacak olan konular.
 
Sektörün tanınmış isimleri geliyor
 
Herhangi bir katılım ücretinin olmadığı çalıştaya sektörün tanınmış isimleri geliyorlar.Bu tür etkinliklerde daha önceleri üniversiteler ve devlet konuşmuştu. Bu seferki ilkemiz sahayı etkinliğe taşıyıp, konuşturmak.
Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili İdil Yiğitbaşı, Sütaş Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Gülay Özcan, Kopuz şirketler grubundan Zülküf Kopuz, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Tarım ve Orman Bakanlığı Bornova İlçe Müdürü Ruhşan Özdemir Çifçi, Zootekni Federasyonu Başkan Yardımcısı Dr. İsmail Mert, Pınar AR-GE’den Furkan Acar, Paşa Çiftliğinden Levent Pekimrekli, Antre Gourme’den Berrin Bal Onur, Neşe Aksoy Biber, TekSüt Kalite Müdürü Orhan Kaplan, Çanakkale Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Öğretim ÜyesiFerhan Savran, Yöre Grup’tan Prof. Dr. Bilal Bilgin, ENKA Sütten Serdar Aydemir, Ankara Üniversitesinden Prof. Dr. Kadir Halkman,Mayasan Teknik Danışmanı Dr. Öğretim Üyesi Ufuk Eren Vapur, MuratbeyPeynirleri Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol, Meta Fonksiyonel Gıda Genel Müdürü Dr. İrfan Demiryol, Tahsildaroğlu Süt ve Süt Ürünlerin’den Derya Tahsildaroğlu, Prof. Dr. Adnan Hayaloğlu, CheeseConsultant’tan Mehmet Telciler, Kaanlar Şirketler Grubu’ndan Ekrem Kaan, SEK Süt AŞ Grup Müdürü Gökhan Akyürek, Kıbrıs Koopsüt'tenTuğşenÇıldam, Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sibel Karakaya,Doç. Dr. Nurcan Koca,Kars Kafkas Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mithat Şahin.
Bir de saat 12.00’de aynı gün aynı yerde “Süt Teknolojisi Bölümü” mezunlarının buluşması gerçekleştirilecek.
Bekliyoruz…
 
 
 
 
 
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum