Obezite sorunsalı!
Reklam
Reklam
Prof. Dr. Harun Raşit Uysal

Prof. Dr. Harun Raşit Uysal

harunrasituysal@gmail.com

Obezite sorunsalı!

17 Temmuz 2019 - 06:12

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ/WHO)) tarafından obezite“sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi” olarak tanımlanıyor. Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının yüzde 15-18’ini, kadınlarda ise yüzde 20-25’ini yağ dokusu oluşturuyor. Bu oranın erkeklerde yüzde 25, kadınlarda ise yüzde 30’un üzerine çıkması obeziteyi oluşturuyor.
Aşırı ve yanlış beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, düşük eğitim düzeyi, sosyo-kültürel etmenler, psikolojik problemler, sık aralıklarla düşük enerjili diyetlerin uygulanması, sigara/alkol veantidepresan ilaçlarının kullanımı, obezitenin en büyük nedeni olarak görülüyor.
Liste aslında Türkiye’deki insanları tarif ediyor. Türkiye’de her 5 kişiden 1’i yani 16 milyon kişi obez, her 100 kişiden 34’ü yani 27 milyon kişi ise fazla kilolu. Çocuklarda ise bu oranlar daha yüksek ve maalesef her dört çocuktan biri obez.
Türkiye’deki beslenme alışkanlığında şekerin rolü büyük iken,son zamanlarda früktoz/glikoz şurubu içeren gıdalar yaygınlaşmaya başladılar.Bunlar,  diğer şekerlerin verdiği doygunluk hissini vermiyor ve bu da kişiyi daha fazla yemeye itiyor.
Bunun yanı sıra cips, mayonez, sosis, salam, sucuk gibi gıdalarda lezzet arttırıcı olarak kullanılan”çin tuzu” da iştah metabolizmasını bozuyor ve yedikçe doymayan, doymayınca daha da yiyen bireyler oluşuyor.
Yedikçe meydana gelen aşırı kilolar nedeniyle, kalp-damar hastalıkları, şeker, tansiyon, kolesterol, karaciğer yağlanması,  ruhsal sorunlar gibi bir takım hastalıklar ve rahatsızlıklar oluşuyor.
Oluşan hastalık ve rahatsızlıkların tedavisi ile zayıflamak için spor salonlarına, zayıflama ürünlerine, diyet içeceklere, adrese teslim sağlıklı yemeklere ve sağlıklı beslenmeye harcanan para yani “obezite ekonomisi”dünyada yılda 2 trilyon, Türkiye’de deyaklaşık 10 milyar doları buluyor.
Bunun yanı sıra obeziteninbir de psikolojik ve sosyolojik boyutları da bulunuyor. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından yapılan açıklamaya göre,obezbireylerin iş bulma şansları daha düşük.
Toplu taşıma araçları onlara göre yapılmadığı için koltuklarına sığamadıkları gibi kamu kurumlarında da oturabilecekleri koltuk bulmaları da zor. Hatta obez bireylerin hastanelerde yatabileceği yataklar ile ameliyat masaları da bulunmuyor.
Aslında kaliteli yani sağlıklı bir yaşam içinDünya Sağlık Örgütü tarafından yayımlanan “Fiziksel Aktivite Raporu”na bakmak gerekiyor. Raporda; çocuklar ve gençler için günde en az 60 dakika, yetişkinler için ise haftada 150 dakika bisiklete binme, yürüyüş ya da spor yapma gibi orta düzeyde fiziksel aktiviteler öneriliyor.
Peki ya siz bunları yapıyor musunuz?
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum