Gündem tarım
Reklam
Reklam
Prof. Dr. Harun Raşit Uysal

Prof. Dr. Harun Raşit Uysal

harunrasituysal@gmail.com

Gündem tarım

24 Temmuz 2019 - 06:19

Yıllardır çeşitli gazetelerde yazdığım köşe yazılarında,çeşitli televizyonlar ve TRT Radyo’da yaptığım programlarda tarımın ne kadar önemli olduğunu yazdım/anlattım.
Yıllardır da bunları amiyane tabirle pek “kazıyan” yokken, şimdilerde tarım konusu medyadaki hemen hemen her mecrada yazılmaya/konuşulmaya başlandı. Bu da bizi tabii ki ziyadesiyle mutlu ediyor. 
Halbuki gelişen ekonomilergeçmişteki sermaye birikimlerini tarımdan gelen gelirlerle elde ettiler. Şimdilerde ise ileri sanayi ürünleri/programlar satıyorlar ve çok da para kazanıyorlar.
Türkiye’nin gereksinim duyduğu alanlar da bunlar zaten. Üniversiteler var ve bunlar ileri sanayi ürünleri ve programları geliştirebilirler. Tabii bunun için de eğitime/akademilere/projelere/yürütücü ve araştırıcılara daha fazla bütçe ayırmak gerekiyor. 
Bir de tarımın konuşulmasını istemeyen bazı dar çevreler sanki konuşanlar sanayi ürünlerine karşıymış gibi bir algı yaratmaya çalışıyorlar.
Halbuki ne ben ne diğer tarım yazarları ne de tarımınpratikçileriileri teknolojiye karşılar. Üstelik de dünyada robotik tarım/tarım 4.0/ileri tarım gündemdeyken ve gelecekte bu sistemler verim-maliyet dengelerini geliştirerek ticari rekabeti değiştirecekken.
Biz sadece “Türkiye’de tarıma yeterince önem verilmiyor” diyoruz. Bu manada 82 milyon insanı doyuran, 35 milyon turiste ortalama kaldığı 10 günde 1 milyar öğün yemek yediren, sanayiye hammadde sağlayan, milyonlarca kişiye istihdam yaratan ve ihracat yaparak ülkeye döviz getiren tarım ve tarım temelli sanayi daha fazla konuşulmalı.
            Geçmişe göre konuşuluyor ama yine de yeterli değil. Bugün sadece benim de yazdığım bu ve bir kaç gazetenin tarım yazarları bulunuyor. Diğer gazetelerde ekonomi yazarları ara sıra tarım yazıyorlar.
Yine televizyonlarda kaç tane tarım programı var ki? Tarım ihtisas kanalları dışında benim Kanal İzmir TV’de haftada bir gün yaptığım “Toprağın Teri” adında düzenli bir program bulunuyor. Bunun dışında düzenli yapılana ben rastlamadım. Haaa ekonomi programları var, ancak onlar sayılmaz.
            Programlar konusunda çuvaldızı aslında tarım ve daha çok da gıda sektörüne batırmak gerekiyor. Sektör spekülatif bilgilerden son derece rahatsız. Üstelik bu bilgiler kamuoyunda doğrularından daha fazla alıcı buluyorlar.
            Spekülatif bilgilere donatılmış olan üst ya da orta gelir gruplarındaki tüketiciler küçük grupların ürettiklerine doğruymuş gibi yöneliyorlar.
Düşük gelirliler ise tamamen ve mecburen ucuz/hileli gıdalara yöneliyorlar. Bunlardan da doğru gıda üreten firmalar zarar görüyorlar.
Halbuki bilginin en yaygın paylaşıldığı alan medya. Merkez diye tabir edilen çok okunan gazete ve çok izlenen televizyonlarda tarım ve gıda konusunda uzman/yayın konusunda tecrübeli kişilere yaptırılacak olan programlarla yanlış bilgilendirmelerin önüne geçilebilir.
Bunun için de tarım ve tarım temelli sektördeki büyük şirketler, ilgili dernekler, odalar/borsalar7kooperatifler/birlikler programların maliyetini başlangıçta karşılamalılar. Daha sonra ise programlar alacakları reklamlarla zaten kendini amorti edeceklerdir.
Biz söyleyelim, yoksa şikayet etmeye kimsenin hakkı olmayacak.…
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum