Reklam
Reklam
Reklam
Neslihan Karayılan

Neslihan Karayılan

neslikarayilan@hotmail.com

Erkek olarak değil ''İnsan'' olarak

21 Aralık 2019 - 06:27

''Cinsiyet eşitliği sadece bir hedef değildir. Cinsiyet eşitliği yoksulluğu azaltmanın, sürdürülebilir bir kalkınma yaratmanın ve iyi bir yönetim oluşturmanın temelidir.''
Ne yazık ki, Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda sınıfta kalmış bir toplumuz, hikâyemiz bu ve Türkiye'nin iyi bir TERAPİYE ihtiyacı var..

Bu noktadan hareketle eril yapının bu konuda daha çok söylem ve eylem içerisinde olması gerektiğine inananlardanım..

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyemiz Sn. İlhan DAL gibi...

''Bazen doğru bildiğimiz ya da doğru olduğuna inandığımız şey bir yanılsama olabiliyor. Cinsiyet eşitliği konusunda yaptığım araştırmalar benim de bir yanılsama içinde olduğumu doğru olduğuna inandığım şeylerin aslında yanlış olduğunu gördüm. Konu çok derin ve anlamlı. Öncelikle ''toplumsal cinsiyet eşitliği'' kavramını iyi anlamak ve anlatmak lazım. Bugün Ülkemizde, cinsiyet eşitliğinin en temel noktasında şiddet yatmaktadır. Ve her geçen gün yeni bir maske ile kendini göstermekte. Sadece yüzler ve kişiler değişmekte ama acı aynı acı. Ve her acı olayda aynı  acıyı iliklerime kadar hissediyorum. Bir erkek olarak değil, İNSAN olarak..


Peki etken ney? Siyasal iktidarların yönetim anlayışı, ekonomik nedenler, toplum yapımıza aykırı insanı saldırganlaştıran, sapkın ve şiddete meyilli insan haline getiren TV. Programları, vs.. Bir çok etken var aslında sıralayacağım ama gerçek olan bir şey var ki, tüm bu etkenlerin altında kadını ötekileştiren, yok sayan bir zihniyet var. Oysa, bir kadın eğitimsizse o ülkenin erkekleri de eğitimsiz olur  ve bir kadın yok sayılır ötelenir örselenirse bütün bir toplum ötelenir ve örselenir. Bu durumda da kadın erkek, genç yaşlı demen hemipiz payımıza düşeni alırız..

Sonuç olarak;
Bu eşitliği sağlamak sadece kadınların sorunu değil. Zaten ellerinden geleni fazlasıyla yapıyorlar.
Toplumun diğer yarısını oluşturan erkeklerin de sorunu olmalı ve erkekler de kadınlarla toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak için mücadele etmeli.
Ben, bu anlamda erkek olmaktan çok daha erdemli bir kavram olduğuna inandığım bir İnsan olarak bulunduğum her platformda elimden geleni yapıyor ve yapmaya da devam edeceğim.''

Ben de, bir Kadın bir Anne bir Sosyolog olarak değil, bir İnsan olarak diyorum ki, bu yapının dayandığı sosyolojik gerçek daha eşitlikçi olduğu bilinen anaerkil toplum düzeninden ataerkil toplum düzenine geçiştir. Kadını "mülk" haline getirmiş bir düzen, bir algı kadına değer vermez, korumaz ve sahip çıkmaz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
test