Göztepe'nin Kupa'da tarihi sorumluluğu var  
Mehmet Akif Çakmak

Mehmet Akif Çakmak

akfcakmak@gmail.com

Göztepe'nin Kupa'da tarihi sorumluluğu var  

01 Şubat 2019 - 06:14

Ziraat Türkiye Kupası’nda Antalyaspor’u eleyerek 42 yıl sonra çeyrek finale çıkan ve daha önce kupayı iki kez müzesine götüren Göztepe, kupayı İzmir’e getirmeye uzun zamandır olmadığı kadar yakın ve bu konuda tarihi bir sorumluluğu var. 
Göztepe, 1968-1969 sezonunda ligin şampiyonu Metin Oktay’lı Galatasaray’ı iki maçlı sistemde elemeyi başarmış ve kupayı kazanmıştı. Göztepe’ye kupayı getiren golü uzatmalarda Nihat atmıştı.
Efsane Göztepe kadrosu o sezon Avrupa’da fırtına gibi esmiş ve Fuar Şehirleri Kupası’nda yarı finalde Macar takımı Ujpest’e elenmişti. Ünlü spiker Halit Kıvanç, ‘Gool diye diye’ kitabında o günkü müsabakayı, “İzmir'in sembolü gazeteci arkadaşımız, çok sevgili İsmail Sivri bile yarı final şerefine ziyafeti hazırlamıştı. Ne var ki, Macarlar o güne kadar düzgün giden hesaplarımızı altüst edecek kadar güçlüydü. Taksimetreyi 4 golden açtılar. Burada da, orada da 4'lü yenilgilerle Göztepe'nin yolunu kestiler. Fakat Göztepe, bir Avrupa Kupası'nda yarı finale çıkma başarısıyla Türk futbol tarihinde daima parlak sayfadaki yerini koruyacaktı” sözcükleriyle Göztepe’nin o sezonki gücünü anlatmıştı.

Teknik direktörlüğünü Adnan Süvari’nin yaptığı ekip, Hüseyin Yazıcı, Fevzi Zemzem, Nevzat Güzelırmak, Çağlayan Derebaşı, Halil Kiraz, Ali Artuner, Mehmet Aydın, Mehmet Işıkal, Gürsel Aksel, Ertan Öznur, Nihat Yayöz gibi isimlerden oluşan kadrosuyla tarih yazmıştı.
Göztepe’nin efsane kadrosu 1969-1970 sezonundaTürkiye Kupası finalinde o sezon ligi ikinci sırada bitiren ve performansıyla dikkatleri üzerine çeken Eskişehirspor’la karşılaşmış, ilk maçı 2-1 kaybetmesine rağmen ikinci maçı 3-1 kazanarak kupaya uzanmıştı. 
Şimdi Göztepe’nin önünde yeni bir fırsat var…
Çeyrek finalde Yeni Malatyaspor’la karşılaşacak Göztepe, bu turu geçmesi halinde yarı finalde Galatasaray – Hatayspor eşlemesinin galibi ile karşılaşacak.  Galatasaray’ın kupada tur atlaması kuvvetle muhtemel…
Göztepe, yarı finalde bir kayıp yaşamazsa Türkiye Kupası İzmir’e gelebilir. Göztepeliler 49, İzmirliler ise 39 yıldır (Altay 1979-1980’de kupayı kazanmıştı) Türkiye Kupası’na hasret…
Ligde üst sıralardan kopan Göztepe, büyük takımların birçoğunun kupada devre dışı kaldığı bu ortamda fırsatı kaçırmamalı. Göz Göz’ün bunu başaracak gücü var. Türkiye Kupası’nda finale kalan bir Göztepe’nin peşini binlerce taraftarı bırakmaz ve o kupada yeniden bu şehre gelebilir.
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum