Süper Lig'e yerli hoca damgası
Reklam
İsmail İnan

İsmail İnan

ismail@yenibakis.com.tr

Süper Lig'e yerli hoca damgası

13 Ekim 2018 - 06:19

Spor Toto Süper Lig’de bulunan 18 takımın bu yılki hocaları önceki yıllara göre çok farklı 17 takım yerli hoca ile sadece Fenerbahçe yabancı hoca ile çalışmaktadır.
Spor Toto Süper Lig’de bu sezon 18 takımdan 17 tanesi yerli hoca ile mücadele ediyor. Sadece Fenerbahçe yabancı hoca tercihi kullanmayı tercih etti. Ligimizde 2007-2008 sezonundan bu yana yerli hocaların şampiyonluk ipini göğüslemiş olması bu tercihin nedenini ortaya koyuyor. Yani Süper Lig takımlarımız son 11 sezondur yerli teknik direktörlerle başarıyı yakalıyor. Türkiye’de şampiyonluk gören son yabancı teknik adam ise 2006-2007 yılında Fenerbahçe ile Brezilyalı efsane futbol adamı Zico olmuştu. Yerli hocalar yakaladıkları bu başarıyla, Süper Lig’in dinamiklerinin farklı olduğunu ortaya koyuyor.

Diğer yandan Süper Lig takımlarını çalıştıran hocaların 6 tanesiBeşiktaş, 3 tanesi Galatasaray, 2 tanesi Fenerbahçe, 2 tanesi ise Trabzonspor forması ile mücadele etmiş oyuncular. Özellikle Beşiktaş menşeili 6 hocanın Süper Lig’de olması Beşiktaş’ın bir teknik direktör fabrikası olduğunu bizlere gösterdi.
Kulüplerde yabancı oyuncu sayısı artmasına rağmen yerli hocaların giderek fazlalaşması Türk teknik direktörler adına olumlu bir gelişme.50 maç ve üzeri görev alan teknik direktörler sıralamasında Mircea Lucescu müsabaka başına aldığı 2.22 puan ortalamasıyla zirvede yer alıyor. Listede en başarılı yerli teknik direktör ise maç başına aldığı 2.06 puanla Fatih Terim var.


VAR UYGULAMASI

Spor Toto Süper Lig'de ilk kez bu sezon uygulanmaya konulan Video Yardımcı Hakem Sistemi (VAR), ilk 8 haftada 29 karara etki etti.

Süper Lig'de sezonun yaklaşık 4'te 1'i geride kalırken VAR, birçok pozisyonda hakemlere yardımcı oldu. Sistem sayesinde tartışmalı kararların yeniden gözden geçirilip düzeltilmesi sağlandı.Hakemler, Süper Lig'de geride kalan 8 haftada 11 kez VAR'a başvurarak gol kararını iptal etti. İptal edilen gollerde 7 kez ofsayt belirleyen hakemler, ikişer kez de golü atan takımın oyuncusunun faul yaptığını ve topa elle dokunduğunu tespit etti.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum