Windows 10'a yeni güncelleme
H. Murat Ersöz

H. Murat Ersöz

murat@yenibakis.com.tr

Windows 10'a yeni güncelleme

26 Haziran 2019 - 06:25

Windows işletim sisteminin üreticisi Microsoft, son işletim sistemi olan Windows 10 için geçtiğimiz günlerde 50 gigabyte boyuta ulaşan 1903 ana işlem ağacı güncellemesini yayınladı. Birkaç saat süren bu güncelleme sonrası ilk izlenimler pek olumlu olmadı son kullanıcılarda.
Windows 7'den sonra Windows 8 ve 8.1 hayal kırıklıklarını bence Windows 10 ile hayli giderdi Microsoft. İşletim sisteminin en büyük donanımsal sistem gereksinimi (bunu yazılı beyan etmiyorlar fakat) Solid State Dİsk yani katı hal sürücüsü, diğer deyişle eski mekanik hard disklerimizin yerini alan çalışma prensibi flash bellekler gibi olan ve artık tüm bilgisayarların vazgeçilmezi olan SSD.
Bilgisayarımız, esasında en yavaş donanımsal parçamız kadar hızlıdır, yani eski mekanik disklerimiz ne kadar hızlı ise bilgisayarımızda o kadar hızlıdır. Mekanik disklerin artık miadını yavaş yavaş doldurduğu şu günlerde ister ev ister ofis kullanıcısı olalım en az 120 gigabyte depolama alanına sahip olan bir SSD'yi sistemimize monte etmemiz bence şart. SSD'lerin ilk piyasaya sürüldüğü tarihlerde fiyatları epey yüksek idi fakat artık gigabye başına bir türk lirası bandına gerilediler ve tüm sistemler için birer şart haline geldiler.
İşte windows 10'dan kaynaklı tüm şikayetlerin esas kaynağı bence SSD kullanımının olmaması. Mekanik diskin birim zamanda yaptığı işlem hızına yazılımın ağır kalması ve çok uzun süren işlem süreleri.
Tüm bilgisayar kullanıcılarına nacizane tavsiyem mekanik disklerin yerine birer SSD edinmeleri ve bilgisayarlarındaki olumlu değişimi gözlemlemeleri.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum