H. Murat Ersöz

H. Murat Ersöz

murat@yenibakis.com.tr

Tezgah "var"

11 Ekim 2018 - 05:20

Ne güzel söylemişti ama Şenol Güneş video yardımcı hakem uygulaması hakkında ‘’VAR, iyi niyet olmadıktan sonra işlemez. Samimiyet ve adalet yoksa, VAR bile YOK olur’’ dedi ve hedef oldu resmen medyada.

Geçtiğimiz hafta süper ligde adeta bir tezgah izledik. Antalyaspor deplasmanına giden Galatasaray, daha henüz maçın başında kalecisi Muslera’nın Antalyaspor’lu oyuncuya attığı uçan tekme ne hikmet ise ne hakem tarafından ne de VAR tarafından görülemedi! Maçın ilk dakikalarında Muslera’ya çıkması gereken kırmızı kart ve Antalyaspor lehine verilmesi gereken penaltı YOK oldu birden nedense…

Bir diğer maç, Fenerbahçe – Başakşehir maçında ise VAR sistemi devre dışı kaldı, bozuldu denildi. Ardından birkaç dakika sonra Başakşehir gol attı fakat o da ne ? Yan hakem ofsayt kararı verdi hem de o kadar gülünç bir şekilde verdi ki, atılan pas sırasında değil, gol olduktan sonra kaldırdı ofsayt bayrağını. Hakem ise var sistemi devre dışı olduğundan dolayı yan hakemin verdiği karara uydu ve Başakşehir’in buz gibi golünü vermedi.

Dünya kupasında izlediğimiz VAR, bir başka idi. Türkiye’de izlediğimiz ise bence artık tamamen tezgah… Gerçek ne olursa olsun verilen karar değişmiyor, karar sürekli güçlüyü korumak ve kollamak adına şekilleniyor. Eskiden, VAR yok iken diyorduk ki hakemlerde insan, gözden kaçırabilirler hata yapabilirler. Ama artık anlıyoruz ki hata değil yapılanlar, tezgah… Tezgah ‘’VAR’’. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum