Oyun mu, film mi?
H. Murat Ersöz

H. Murat Ersöz

murat@yenibakis.com.tr

Oyun mu, film mi?

07 Kasım 2018 - 06:39

 8 yıllık bekleyiş sonra erdi ve RockstarGames’in efsanevi oyunu RedDeadRedemption 2 sonunda çıktı. Oyun şu an için PlayStation 4 ve Xbox one platformlarında sadece. İlk üç günlük satış rakamları ise 750 milyon doları aştı. GTA 5’te ise bu rakam bir milyar doları geçmişti. Bir önceki konsol sürümlerine ve hele hele bilgisayar oyuncuları için Windows versiyonu da uyarlanırsa yılın oyunu değil, tüm zamanların en çok satan oyunu olacak ‘’RDR2.”
1899 yılında, Amerika’dayız oyunda. Karakterlerimiz malum, kovboy hayatı yaşayan, kamp kurup avlanan, avladığı hayvanların etini veya kürkünü satan bir Amerikan yerlisi. Oyun o kadar büyük bir haritada geçiyor ki henüz oyunu yüzde yüz bitirebilen kimse yok. Ana hikayemodunun yanında birçok yan görev, bu yan görevleri yerine getirirken de birçok rastgele küçük görevler karşımıza çıkmakta. Aslında oyunun içinde sadece bir av oyunu var desem yanlış olmaz çünkü oyunda 180’e yakın hayvan cinsi bulunmakta. Bunların 30 civarı ise balık cinsi. Balık avlarken kullanılacak olan yem çeşitleri, olta cinsleri bile farklılık gösteriyor. Nehir kenarında balık tutmaya dalmışken bazen timsahlarda bizi avlayabiliyor.
Bunun yanı sıra malum ortam western ortamı olduğundan dolayı en yakın arkadaşımız atımız. Atımı ile özel bağ kurabiliyoruz yine oyunda birçok çeşit at bulunmakta. Atların cinsleri de yarış atı, savaş atı veya kargo taşımacılık yapmaya daha elverişli dayanıklılığı daha güçlü olan atlar şeklinde çeşitlendiriliyor. Atımızı kirlendiğinde temizlemek ve acıktığında beslememiz gerekli. Başka birisinin atını çalmak veya öldürmek karakterimizin saygınlığını yitirmesine sebep oluyor o kasaba sınırları içerisinde. Aynı şekilde bir başkası karakterimizin atını çalmaya çalışırsa, ıslık çalıp atımızın adamı üzerinden düşürmesini izleyebiliyoruz, at hırsızlarına verilecek cezalarda vicdan aranmıyor vahşi batıda.
Karakterimizin oyun içinde zaman geçtikçe sakalları uzuyor. Uzun ve biçimsiz sakal ile dolaşmak kasaba halkı tarafından hoş karşılanmıyor ve ayıplanıyoruz. Belirli zaman aralıklarında berbere gitmeli saç sakal birbirine karışmış şekilde gezmemeliyiz. Avlandıktan ya da çatışmalardan çıktıktan sonra kan veya çamur lekesi olan kıyafetlerimizi de temiz tutmalıyız ki kasabalılar bize ucube gözüyle bakmasın.
Oyun son derece büyük bir açık dünya oyunu. Yılların bilgisayar oyuncusu olan bana bile ilk defa oyun konsolu aldırtmayı başaran RockstarGames’e nasıl teşekkür etsek az. Artık oyun dünyasında farklı bir dönem başlamıştır da diyebiliriz RDR2 ile. ‘’Bir sonrakini yapana kadar en iyisi bu’’ sözü hiç bu kadar anlamlı olmamıştı…
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum