Hızlı ve pahalı
H. Murat Ersöz

H. Murat Ersöz

murat@yenibakis.com.tr

Hızlı ve pahalı

03 Aralık 2018 - 06:34

İşlemci üretiminde lider olan Amerikalı İntel firması, masaüstü bilgisayarlar için sunmuş olduğu 8 çekirdek ve 16 izlekli işlemcisi i9 9900K’a sahip olmuş bulunmaktayım. İzlenimlerimi aktarmak gerekirse sizlere, İntel’in de bu işlemci için dediği gibi ‘’yeryüzündeki en hızlı işlemci’’ kalıbı çok doğru bir tabir.

Elbette sunucular ve iş istasyonları için üretilmiş olan çok daha yüksek çekirdek sayılarına sahip işlemciler de mevcut fakat hem gereksiz pahalı hem de ev kullanıcıları için sanki Ferrari alıp hız sabitleyici ile saatte 120 km ile seyretmek gibi diyebiliriz.

İ9 9900K, yurtdışında stok sıkıntısı yaşadı uzunca bir süre. Hatta ülkemizde bile hala stoklar kısıtlı desem yalan olmaz. Zincir teknoloji marketlerde fiyatı 4200 lira civarında gezen işlemciyi araya satıcı sokmadan direk toptancı şirketlerden 3500 lira civarlarına da alınabilmekte. Bu işlemciyi çalıştırmak için yüksek verimli güç fazlarına sahip olan anakartların satışı ülkemizde çok kısıtlı. Reddit ve benzer pc donanımı forumlarında fiyat performans açısından tavsiye edilen en uygun anakart ise Gigabyte’ın z390 aorus master modeli. Ben şahsen bu anakartı amazon.de üzerinden sipariş ettim çünkü ülkemizde şu an bulmak imkansız.

Anakartın bios ayarlarından birkaç basit işlem ile taban hızı 3.60 ghz olan 9900K işlemcimizi 5.0 ghz hıza çıkarmak mümkün. Bunun için işlemci çarpan oranını 5000’e, işlemci voltajını ise 1.30’a ayarlamak yeterli. Akabinde 5.0 ghz’de stabil çalışabiliyor 9900K, soğutucumuzun kalitesine ve radyatörünün de boyutuna bağlı olarak ki ben en az 240mm kapalı devre sıvı soğutma önermekteyim ama internette 360 ve 480mm lik radyatörler ile 5.3 ghz frekanslara da ulaşabilen kullanıcılar mevcut.

Bu saat hızları ve çekirdek sayıları ile uzunca bir süre daha upgrade yapmaya gerek kalmayacak gibi görünüyor tabi eğer AMD cephesinde çok fazla bir sıçrama olmaz ise malum İntel, önce rakibi AMD’nin ne yaptığına bakıp ondan sonra kullanıcılarına elindeki teknolojiyi satma politikasını izlediği için AMD kanadından gelecek hamleleri beklemekte yarar var.

YORUMLAR

  • 0 Yorum