Hileciler isyanda
H. Murat Ersöz

H. Murat Ersöz

murat@yenibakis.com.tr

Hileciler isyanda

17 Temmuz 2019 - 06:09

Çevrimiçi çok oyunculu rakibi saf dışı bırakma amacı güden birçok oyun mevcut oyun dünyasında uzun yıllardır. 
O kadar geniş bir yelpaze ki, yılların eskitemediği Counter-Strike serisinden tutun da oyun konsollarında oynanan PES-FIFA serilerine kadar devam eden bir çeşitlilik söz konusu. 
Yıllardır online oyun oynarım, en büyük iki problemimiz internet bağlantımıza göre değişen gecikme süreleri ve hilecilerdi.
İnternet bağlantısı ile olan sorunu düzeltmemizin bir çözümü yoktu en azından kendi kendimize. Sonuçta internet servis sağlayıcıları ile karşı bilgisayarda yer alan oyuncu ile olan iletişimimizi ve oyunun ana sunucusuna olan uzaklığımızdı gecikme süremizi hesaplayan. 
Örneğin Almanya’da yer alan bir sunucu ve sunucunun içinde Belçika, Fransa veya Polonya'dan katılan oyuncuların arasına Türkiye'den giren oyuncular gecikme süreleri sebebiyle stabil bir şekilde oyun oynayamamaktaydı.
Diğer en can sıkan husus ise malum hileciler. Tüm oyun zevkinizi yok eden, işten-okuldan fırsat bulup oyun oynayacağınız kıymetli iki saatinizi heba eden utanmaz hileciler.
Oyun firmaları her ne kadar güncellemeler ile hilecilerin önüne geçmeye çalışsa da özelikle Counter-Strike serilerinde hileci olmayan sunucu bulmak neredeyse imkansız hale gelmişti son zamanlarda. Artık hilelerde öylesine profesyonelce kodlanmaya başlamıştı ki gerçek kabiliyetli oyuncu ile hileci oyuncuyu ayırt etmek oldukça zorlaşıyordu.
Apexlegends oyunu ilk çıktığında hayli ses getirmişti. Origin üzerinden ücretsiz olarak kullanıcılara sunulan apexlegends oyununda geçtiğimiz günlerde devrim niteliğinde bir yönteme başvuruldu. Bu yöntem, hilecileri hileciler ile eşleştirmek idi.
Oyun, hileden dolayı ihbar edilmiş olan oyuncu hesaplarını bir sunucuda topluyor ve resmen onlara kendiniz çalın kendiniz oynayın diyor. Bu sayede kurallara uygun oyuncuda rahat bir nefes alıyor ve keyfine bakıyor. Darısı tüm oyunların başına diyelim...
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum