Halkın arabası Manisa'ya geliyor
Reklam
Reklam
H. Murat Ersöz

H. Murat Ersöz

murat@yenibakis.com.tr

Halkın arabası Manisa'ya geliyor

24 Temmuz 2019 - 06:14

Alman otomobil üreticisi Volkswagen, açacağı yeni fabrika hakkında ikilemde kalmıştı Bulgaristan ile Türkiye arasında.
Bulgaristan, Avrupa birliği üyesi olduğundan dolayı hukukun üstünlüğü konusunda öne çıkarken, Türkiye ise 320 Euro'luk asgari ücret ile daha avantajlı hale gelmiş olacak ki Almanlar yeni fabrika için Manisa'yı seçtiler.
Türkiye'nin seçilmesinde bir diğer önemli husus ise belirli sayıda alım garantisi verilmiş olması olarak göze çarpıyor. Artık kamu da çok daha fazla 'halk arabası' göreceğiz demektir galiba bu sayede. Düzce'nin eski belediye başkanı Mehmet Keleş beyefendi gibi bu markanın ürettiği modellere önyargılı ve isteksiz yaklaşan makam sahipleri illaki olacaktır ama tabi.
Aslında esas gözlerden kaçan ve üzücü bir diğer nokta ise Türkiye'nin uzun yıllar boyunca ekonomik olarak düze çıkamayacağının bir işareti bence bu fabrikanın Türkiye'de kurulacak olması. Almanlar işini bilir, yani Türkiye'de asgari ücretin uzun süre boyunca 300-350 euro bandında seyredeceğini hesaplamışlar demek ki.
Fabrika 2023 yılına kadar açılmış olacak ve Volkswagen, Seat ve Skoda markalarına ait modeller Manisa'da üretilecek. Fosil yakıtlarla çalışan arabaların üretimini Türkiye'ye kaydıran VAG grubu, Almanya'da sadece elektrikli otomobil üretecekmiş artık.
Manisa'da zaten yer alan Vestel fabrikası ile artan ev kiraları ve şehir içi trafiği malum. Özellikle kış aylarında İzmir-Manisa arası trafik yoğunluğu açılacak olan Volkswagen fabrikası ile daha da fazla artacağı kesindir. Acaba biraz daha iç Anadolu kısımlarına doğru açilsaydi daha mi iyi olurdu diye düşünmeden de edemiyor insan. Ne diyelim en az 10 bin, ailesi ile 35-40 bin, çevresi ile 100 bin kişiye gelir kapısı olacak bu yeni fabrikaya şimdiden hayırlı olsun diyelim.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum