Donanım mı yazılım mı?
H. Murat Ersöz

H. Murat Ersöz

murat@yenibakis.com.tr

Donanım mı yazılım mı?

10 Temmuz 2019 - 06:25

Malum devir teknoloji devri artık herşey parmaklarımızın ucunda, modern zamanın tespihi akıllı telefonlarımızda.
Standart bilgisayarların 2000'li yıllarda ADSL İnternet ile birlikte evlerimize yeni yeni girmeye başladığı dönemleri hatırlıyorum da, o yıllarda bir bilgisayar sahibi olabilmek ortalama bir yerli araba sahibi olmakla hemen hemen eşdeğer idi.
Son yirmi yılda hem donanım hem de yazılım olarak hayli gelişti teknoloji dünyası. Yirmi yıl önceki bilgisayarlarda kullanılan işlemciler, depolama birimleri veya ram belleklerin miktarlarını yeni nesil bilgisayar kullanıcıları öğrenince bir hayli şaşırmaktalar.
Şimdi gelelim işin beni üzen kısmına, ülkemizde ne yazık ki bu yirmi yıllık süreçte teknolojinin donanım kısmına ar-ge yatırımı yapılmadı. Mikroçip üretebiliyor olsaydık tahmin ediyorum ki dünya pazarında hayli sözümüz geçecek idi. Şu anda çip ve işlemci üretim pazarının tüm hakimi Amerikan şirketler Intel, AMD ve Nvidia. Bu üç şirket resmen tüm dünyayı parmağının ucunda oynatabiliyor ürettikleri mikroişlemciler ve grafik işlemciler sayesinde. Misal, Sony ve Microsoft oyun konsolları üretiyorlar fakat konsol içindeki iki ana işlemciyi bu şirketlerden almak zorundalar.
Şimdi donanım konusunda treni kaçırmış bulunuyoruz bence ve o halde yazılıma niçin yönelimiyoruz diye bir düşünce geliyor aklıma. Yıllardır internet kafelere giderim ve hiç değişmeyen bir manzara vardır O mekanlarda, onlarca oyun oynayan çocuk görürüm Internet kafelerde.
Son zamanlarda ise artık daha farklı bir hal almaya başladı oyun oynayan çocukların tablosu. Birçok genç bilgisayar oyuncusu artık oyunların "config" diye tabir edilen konfigürasyon klasörlerini açıp kendi zevklerine göre modifiye ediyor. Tasvip etmesem de oyunlara hile bile yazabilen çocuk yaşta oyuncular var.
Peki o halde hiç sevmedikleri fizik, matematik veya edebiyat dersleri ile bu çocukları boğmak yerine niçin oyun-yazılım alanına yönlendirmiyoruz onları acaba?
Ebeveynlerin hayali sürekli çocuklarını maaşlı-sigortalı bir işe sokmak olduğu için sanırım.
Fakat bu anne ve babalar, rockstar games bünyesinde çalışan yazılımcıların kazançlarını öğrenirlerse sanırım ilkel geleneklerinden vazgeçecekler.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum