Bakış açımızı değiştirelim
H. Murat Ersöz

H. Murat Ersöz

murat@yenibakis.com.tr

Bakış açımızı değiştirelim

07 Haziran 2019 - 06:43

Futbolda sezonun bitmesiyle birlikte transfer borsası da açıldı. Başta İstanbul kulüpleri olmak üzere her takıma onlarca isim yazılıp çiziliyor. Taraftarlar büyük beklentiye girse de mevcut ekonomik koşullarda önemli isimlerin Türkiye’ye gelmesi beklenmiyor. Döviz kurundaki artış, Avrupa’da piyasanın yükselmesi, Çin ve Arap kulüplerinin ödediği paralar Türk kulüplerini zora sokacak.

Peki bu durumda Türk futbol takımları ne yapmalı?

Yapılacak tek şey var, genç ve potansiyeli olan isimlere yönelmek. Türkiye liglerini gençleştirerek, potansiyeli yüksek isimlerle transferdeki darboğaz aşılabilir. Bu tarz isimlere yönelmek kulüplere para da kazandıracaktır. 18-19 yaşlarında alınan futbolcuların maliyeti de kulüpleri zorlamayacaktır.

Artık hiçbir Avrupa kulübü, 30 yaş üstü oyunculara bonservis vermek istemiyor hatta bu tarz futbolcuları serbest bırakıyor. Türk kulüpleri ise hala 30 yaş üstü oyuncuların peşinde koşuyor.

Şu an Polonya’da oynanan U20 Dünya Kupası’nı yerinde izleyen kaç tane Türk kulübü var diye merak ediyorum. Bütün Avrupa kulüplerinin gözü o turnuvada. Bazı oyuncuların satışı çoktan gerçekleşti bile. Bu düzeni değiştirmenin vakti geldi de geçiyor bile. Kulüpler bir araya gelerek genç futbolculara ve altyapıyı öne çıkaracak kararlar almalı. Fransa’nın Lille takımının geçen sene İstanbulspor’dan 2 milyon euroya aldığı Zeki Çelik’in değeri bir sene 17 milyon eurolara kadar yükseldi. Doğruları örnek almak ve gençlere güvenmek gerekiyor. Türk kulüplerinin oyuncu transferinde bakış açısını değiştirmesi gerekiyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum