Reklam
Reklam
Reklam
H. Murat Ersöz

H. Murat Ersöz

murat@yenibakis.com.tr

Al-satçı olmuş herkes

05 Şubat 2020 - 07:39

3 hafta önce ''2019'un en çok kazandıranı'' yazımda, hatırlayacaksınız döviz, altın ve mevduat faizlerinden bile daha çok kazandıran yatırım aracının ikinci el otomobil olduğunu anlatmıştım. Türkiye'de günde 30.000 adet ikinci el araç satışı yapılıyormuş vatandaşlar arasında. Haliyle hacim bu denli fazla iken bu pastadan pay almak isteyenlerin de sayısı hayli artıyor.
Bizim milletin en çok sevdiği şeylerden birisi de parasından para kazanmaktır hiç şüphesiz. Ama tabiri caizse ''akarı-kokarı'' olmadan kazanmaktır parayı, ne demek bu? Yani elindeki para ile riskli işe girmek istemez. Stok tutmak, personel çalıştırmak, vergi vermek en büyük kabuslarıdır bu ''akar-kokar'' düşmanlarının.
Hal böyle olunca ne oldu? Elinde 3 kuruş parası olan herkes araba alıp satmaya başladı. 3 kuruş derken ciddiyim, birçok tanıdığım, 20-25 bin lirası olan hatta ve hatta hiç parası olmayıp kredi çekip bile bu işe girenler var.
Kural basit, alırken yalvarma derecelerinde indirim baskısı, yalanlar cumhuriyetinin en başarılı vatandaşı rolünü iyi oynamak. Diyaliz hastası annesini hastaneye götürmek zorunda olanlar, okula bu sene başlayan çocuklarını onlarca kilometre uzaktaki okula getirip götürmek zorunda olanlar, 500 lira indirim için satıcıya fenalıklar geçirtenler işte bunlar.
Hiç sekmiyor bu tipler, aldıkları arabaları bir hafta geçmeden, tüm kusurlarını yok sayarak, sanki yıllardır kendileri kullanıyorlarmışçasına açıklamaya girenler. Arabayı görmeye gittiğinizde eşine dostuna 3-4 farklı numaradan kendini aratıp sahteden araba müşterisi gibi konuşturanlar.
Piyasa öyle bir hal aldı ki, kazık yemeden bir ikinci el araba sahibi olmak, reyonları tavana kadar dolu hediyelik eşya satan bir dükkanda tasma ile fil gezdirip hiçbir şey kırmadan dışarı çıkmaktan daha zor.
Emniyet personeli, ordu mensupları, öğretmenler, kuyumcular, 100 bin liraya mal ettikleri evleri 950.000 liraya satamayan müteahhitler, oto yıkamacıları ve bu saydıklarımın eşi dostu akrabası kimi ararsanız herkes al-satçı olmuş.
Ya kökten bir değişim ile düzenleme gelecek bu işe, serbest piyasa kurallarından vazgeçilerek, ya da aracın şase numarasına bir yıl boyunca tek seferde satılabilir kanunu koyulacak, başka türlü olmayacak bu iş.
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
test