Reklam
Reklam
Reklam
Göknur Yumuşak

Göknur Yumuşak

goknur_yazici@hotmail.com

5. Urla Yerel Tohum Takas Şenliği-2

07 Mart 2020 - 08:16

Yerel tohum yaşam demektir. Yerel tohum bağımsız yaşamak demektir. Tohumsuz bir yaşam mümkün değildir.
 
Tohum stratejik öneme sahip bir maddedir. Örneğin gelecekte Afrika ülkeleri gibi bir tek tohumumuz kalmadığında bir tohum şirketi ( hem tohum hem tarım zehri ve hem de beşeri-insan ilacı üreten Bayer şirketi gibi ) bize İzmir’i vermezseniz size tohum yok dese mecburen vereceğiz. Yoksa açlıktan yaşamımızı kaybederiz.
 
5 yıl önce Urla’da 1. Yerel tohum takas şenliğinin tertip komitesinde bende vardım. Urla İlçe Tarım Müdürlüğü’nde 5 yıl çalıştım ve oradan emekli oldum, o yüzden köylerin hepsini bilirim. O zaman bütün köylerde yerel tohumların önemini anlatan söyleşiler yapmış, topladığımız tohumları da şenlikte paylaşmıştık. İlk kez batı Anadolu’daki bir tohum takas şenliğine Doğu Anadolu’dan bir konuk gelmiş ve barış tohumlarını Urla’ya getirerek şenlikte takas etmişti. Diyarbakır merkezli Mezopotamya Ekoloji Hareketi koordinasyon sorumlusu Erkan Özgen’in şenlikte açtığı stant çok ilgi görmüştü.Erkan Özgen o barış tohumlarından bir kısmını da şu an İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olan Tunç Soyer’e sunmuştu. Tunç başkan çok memnun olmuştu. İşte bende Tunç başkanla o gün tanışmıştım. O günden beri kendisiyle yerel tohum ve kırsal kalkınma çalışmaları yapıyoruz. Seferihisar’da başlayan çalışmalarımız ülkemizin her bölgesine yayılmaya başladı.
 
5. Urla Yerel Tohum Takas şenliği 1 Mart 2020 Pazar günü eski tamirhane binasında saat 11:00- 16:00 arasında bir çok yerel tohum grubu ve STK’ların katılımıyla gerçekleşti. Üreticiler açtıkları stantlarda kendi ürettikleri gıdaları ve tarımsal ürünleri sattılar.Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi emekli öğretim görevlisi Prof.Dr. Tayfun Özkaya, İzmir Yerel Tohum Derneği başkanı Selma Ay, Urla Kent Konseyi başkanı İbrahim Akalın ve Balıklıova köyünden bir kadın üretici şenlikte birer konuşma yaptılar. Konuşmalardan sonra binlerce tohum takas edildi. Tohumlara katılımcılar yoğun ilgi gösterdiler.
 
Yerel tohum hareketi ülkemizin bütün bölgelerine yayılmalıdır. Bu tohumların çoğaltılarak gelecek kuşaklara aktarılması gerekmektedir. Yerel tohumların alınıp satılmasını yasaklayan kanun çeşitli sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla yeniden düzenlenmeli ve yasak kalkmalıdır. Ülkesini gerçekten seven her insan yerel tohumlarını koruyarak çoğaltmalıdır. İllaki büyük bahçeler olması gerekmiyor. Apartman bahçelerinde okulların bahçelerinde en azından saksılarda bu tohumların sürekliliği sağlanabilir. Okullarda bu konuda çalışmalar yapılabilir. Örneğin İzmir’in okulları çok eski olduğu için büyük bahçeleri var. Oralar yerel yönetimlerin desteğiyle kent bostanı olarak kullanılabilir. Biz Aliağa’da bir lisede bu çalışmayı 4 yıl önce başlattık halen çocuklar okul bahçesinde yerel tohumlarla sebze yetiştiriyorlar.
 
Yerel tohum yaşamdır. Çocuklarımızın gelecekteki yaşamlarına ülkemizin bütün bölgeleri hep birlikte sahip çıkalım. Çok uluslu tohum şirketlerinin hegemonyasına dur diyelim. Türkiye Afrika ülkeleri gibi olmasın.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum