Reklam
Reklam
Reklam
Göknur Yumuşak

Göknur Yumuşak

goknur_yazici@hotmail.com

5. Urla Yerel Tohum Takas Şenliği-1

06 Mart 2020 - 08:39

Dünyadaki bütün ülkeler her alanda  kapitalizminçok uluslu şirketlerinin politikalarına göre yönetiliyor. Tarım alanında da durum aynı. Bu şirketlerinbütçeleri BAZI ülkelerin bütçelerinden daha büyük.
Devletler onların işlerini kolaylaştırıyor yani memurluğunu yapıyorlar. Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler bu durumdan daha fazla etkileniyor.
Gelecekte savaş malzemelerinin tohumlar sular ve tarım toprakları olacağı öngörüsüne bende katılıyorum. ”Görünen köy kılavuz istemez.” Çok uluslu canavar şirketler dünyanın en ücra köşesinde bile bir tane tohum bırakmamak için uğraşıyorlar. En ücra köşesini tarım zehirleriyle zehirliyor ekolojik döngüyü geri dönüşümsüz bozuyorlar tüm dünyada.
Yerel tohumlar topraklar ve sular üzerinde tam bir hegemonya kurmaya çalışıyorlar. Afrika ülkelerinde bunu başardılar.
Örneğin Mart 2017 ‘de Güney Afrika’da Cape Town’akentine gittim.İzmir büyükşehir belediyesi Güney Afrika Yasama Başşehri Başkan Yardımcısı Alderman Lan Neilson’la görüşmemi sağladı.
7 gün kaldığım Cape Town’da biraz sosyolojik gözlem yapmıştım. Bütün yiyeceklerin sadece devasa zincir marketlerde satıldığını görmüştüm.Alderman Lan Neilson’la da görüşmem sonunda 4 milyondan fazla nüfusa sahip bu kentin bütün  gıda ihtiyacını  İngiliz ve Amerikan çok uluslu şirketlerinin sağladığını öğrendim. Yerel tohum diye bir şey duymadığını söyledi başkan yardımcısı. Yani orada bir tane bile yerel tohum kalmamış.
Gelecekte Türkiye’nin de Afrika gibi olması kaçınılmazdır. Ancak hala çok azda olsa yerel tohumlarımız var. Onları kurtarabiliriz. Bu mümkün.
2006 yılında 5553 sayılı yasayla yerel tohumların alınıp satılmasının yasaklanmasından sonra  özellikle Batı Anadolu’da yaygınlaşmaya başlayan “Yerel tohum hareketi”ni ve buna bağlı olarak  gerçekleşen “Yerel tohum Takas Şenliklerini”  ülkemizin her bölgesine yaymak için çalışmalar yapıyoruz. Çünkü ülkemizin her bölgesindeki tohumlar çok kıymetlidir ve binyıllardan beri olduğu gibi kendi bölgelerinde yaşamın sürekliliğini sağlayarak gelecek kuşaklara aktarılmalıdır. Olası bir iklim krizine bağlı kıtlıkta veya tohum savaşlarında her bölgenin kendine yetecek yerel tohumu bulunmalıdır.Bu tohumlar şimdiden zor iklim şartlarına uygun hale getirilmeye çalışılmalıdır.
En son 12-13 Mayıs 2018 yılında  Tunceli (Dersim) Ovacık’ta Seferihisar, Ovacık belediyeleri ve İzmir  Yerel Tohum topluluğu ortak bir Yerel Tohum Takas Şenliği gerçekleştirdik. 2021 yılında Ovacık’ta 2. Uluslararası Yerel Tohum Takas Şenliği yapmayı planladık.Doğu Anadolu bölgesinde yerel tohum çalışmaları devam ediyor. Diyarbakır’da 3 yıl önce bir şenlik planlamıştık ancak savaş çıkınca iptal edildi. Artvin, Siirt, Mardin, Elazığ ve Kars, Adana, Hatay, K. Maraş-Elbistan’da  çalışmalar yapmayı planlıyoruz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum