Reklam
Reklam
Gamze Geçer

Gamze Geçer

gamzegecerhaber@gmail.com

Yüzde 22

22 Kasım 2019 - 09:52

Bir araştırma şirketinin raporu geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Sonuç kadınların yüzde 22’si erkeklerin ise yüzde 62’si çalışıyor.
Klasik söylemlerimiz olacak. Yine tepki vereceğiz. Sonuç değişecek mi ? Hayır.
Belki de en büyük sorunumuz sorunu çözmek yerine sorunun üzerine gidip dallanıp budaklandırmamızda.
İlk yazımın başlığını hatırlatayım; ‘ İşverenin Kreş Oyunu’ içeriği ise çocuğu okul çağında olmayan annelerin, işe onlara bakacak kimseleri olmadığı için gidememeleri. Bakıcı için maddi durumları olmaması. İşverenin de çalışan kadın sayısını 149’da bırakıp 150 olduğunda kreş açmak zorunda olduğunu bilerek bunu göz ardı etmesi.
Yüzde 22
Evet, bu araştırma bize gerçekleri bir kez daha gösterdi. Kadınların çalışma hayatında oranlarının yıldan yıla azalmasının en büyük sebebi onlara elverişli ortamın sağlanmaması. Ama sadece bu mu ?
Elbette sadece bu değil. Çalışmayı istemek çalışmamaya elverişli ortamlar nedeni ile bizi demorilize edebiliyor. Çevremiz argümanlarımızı epey derinden etkiliyor. Eğitim ve kültür seviyesi de etkilenmemizde epey etkili rol oynayabiliyor. Tercihlerimizin en başından doğru olarak yapılması sonu mutlu etmeye yetmeyebiliyor. Ama hiçbir şey çalışamamaya bahane olmamalı.
Özel sektörde şu an bakıldığında sizce kaç kişi rahat koşullarda ?
Çok az bir dilim.
Geleneksel yetişen  bir yapıdan gelen toplum olduğumuzdan yüzde 62’lik dilimde olan erkeklerin eve bakmakla yükümlü olduğunun göstergesidir. Kadın çocuğuna bakar adam eve ekmek getirir. Bu yargı ile yetiştiğimiz sürece yüzde 22’lik dilimin üzerine çıkamayacağız.
Evet ben de eleştirdiğim bir söylemi sizlere şu an sundum.
Nedir o ?
‘Bu yargı ile yetiştiğimiz sürece yüzde 22’lik dilimin üzerine çıkamayacağız’
Öncelikle kendi özeleştirimizi dürüstçe yapalım. Bunu sizlerden rica ediyorum. Çünkü gerçekten bunu yapabildiğimizde daha mutlu ve refah seviyemizi yükselteceğiz. Eleştiri ile görmediklerimizi görüp bu raporun sonucundan o zaman memnun olacağız. Ben inanıyorum. Yüzde 22’lik dilim yüzden 62’ye çıkacak.
İnancımızı yitirmediğimiz, özeleştirimizi yaptığımız güzel günlere…
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum