Reklam
Reklam
Reklam
Gamze Geçer

Gamze Geçer

gamzegecerhaber@gmail.com

'Yeni Çağ' salgını: Teknoloji bağımlılığı

20 Aralık 2019 - 06:19

Teknoloji her yaştan insan için oldukça cezbedici, hayat kolaylaştırıcı bir alan ve oldukça faydası bulunuyor. Fakat fazlası özellikle çocuklarda teknoloji bağımlılığına neden olabiliyor.
Teknoloji bağımlılığı, teknolojiyi kullanmada kişinin iradesini kaybetmesi,  kendini denetleyememesi ve onsuz bir yaşam sürememeye başlaması hâli.
Konu günümüzde bu kadar yaygınlaşmışken  ‘bir uzmanına sormak lazım’ dedim.
Ve sordum.
Çocuk Gelişim Uzmanı Gözde Handan Yavuz.
Benim de 13 yaşımda lise giriş sınavlarına hazırlanırken tanıştığım ve aynı lisede okuduğum 12 yıllık dostum. Kendisi Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü mezunu. Şu an Bergama 1 No’lu Sosyal Hizmet Merkezi’nde mesleğini icra ediyor.
Daha önce küçük yerde yaşayan insanların hayallerinin büyük olmadığını aktaran yazıyı sizlere sunmuştum. Gözde de benim gibi hayallerinin peşinden giderken pes etmeden tüm engeller ile savaşmış biri. Şu an köşe yazımın da konuğu.

Kendisinden çocuklarda artan teknoloji bağımlılığını değerlendirmesini istedim.
Değerli görüşlerini şu şekilde aktardı, ‘0-3 yaş döneminde bulunduğu ortamda yoğun televizyon, tablet ya da bilgisayar ekranı izlemiş bir çocukta; dil ve konuşma becerilerinde gerilik, çocuğa her seslenildiğinde dönüp bakmaması, çocuk büyüdükçe dikkat eksikliği, öfkesini kontrol etmekte zorlanmalar görülebilir. Çocuğun ebeveynleri ile ya da arkadaşları ile ilişkisini olumsuz etkileyebilir ya da derslerinde başarısızlık, ödev yapmak istememe, yazı yazmaktan sıkılmagibi davranışlar görülebilir. Çocuklarda Teknoloji Bağımlılığı ergenlik döneminde ise içe kapanma, teknoloji dışı etkinliklere katılmak istememe, aile ve arkadaşlık ilişkilerinde bozulmalar görülebilir.’
Yavuz’dan ebeveynlere de ufak bir mesaj var;
‘Ebeveynler öncelikle kendi teknoloji kullanım alışkanlıklarını gözden geçirmelidir. Çocuklar kendi anne babalarını örnek alırlar. Teknoloji bağımlılığı olan bir ailenin çocuğunda da bu tarz bir problemin oluşması daha yüksektir.
Aileler çocuklarının teknoloji kullanımına süre kısıtlaması getirmeli ve uygulamalıdır.
Ebeveynin çocuğun hangi sanal ortamlarda bulunduğunu, seyrettiği içeriğin yaşına uygun olup olmadığını daha rahat kontrol edebilmesi için küçük çocukların telefon ve bilgisayar kullanımı ailelerin yanında ortak alanda olmalıdır. Bu gibi durumlara dikkat edilirse bu durum önlenebilir. Eğer önlenemeyecek durumda ise en yakın Sosyal Hizmet Merkezi’ne başvurmalarını öneririm.’
Umarım çocuklarımızın görülmeyen tehlikeli bağımlılığı aldığımız önlemler ile son bulur.
Gözde Handan Yavuz’a sevgilerimle…
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum