Gamze Geçer

Gamze Geçer

gamzegecerhaber@gmail.com

Koca yürekli küçük şehir

03 Ocak 2020 - 07:31

Memleketiniz doğduğunuz yer değil, doyduğunuz yerdir.
Bu çok doğru bir cümledir. Küçük bir ilçede doğup büyüyen biri olarak şu an İzmir’de yaşarken daha da iyi anlıyorum. Ailemin yanında kalıp Bergama’da bir işe girmeyi ben de isterdim. Ama gelişmeye çalışan kendi halinde bir şehir Bergama. Maalesef iş alanı da pek yok. Hele benim gibi gazetecilik mezunu iseniz.
 Üniversite yıllarımda vize ve final haftalarını kendi kendime, ‘ Bergama’ya gideceğim. Sınavlar çabucak geçecek’ diyerek atlatırdım. 8 saat Konya-İzmir,normalde 2,5, trafiğe göre 3 saat olan İzmir Bergama arası ile 10 saatlik yolu çeker gelirdim. Bazen 3 haftada bir gelirdim. Yol gözümde büyümezdi. 4 sene boyunca 1 kere bile uçakla gidip gelmedim. Çünkü Havaalanından Bergama’ya 3-4 saat yol çekecektim. Zaten Konya’dan İzmir’e de her gün uçak yoktu. Aktarma ile de öğrenci iken hiç uğraşmak istemezdim.
O çektiğim yol bana Bergama’nın girişine geldiğimizde her şeyi unutturuyordu. Karnımda davullar, zurnalar çaldırıyordu. 18 yaşımdayken evden ayrıldım. Sonra mezun oldum. İzmir’e yerleştim. Totalde 7 yıldır Bergama’dan uzaktayım. Ama her zaman o sıcaklığı özlüyorum. Sokağımızın başına gelir gelmez komşularımız ‘Aa, Gamze hoş geldin’ dediklerinde herkese avazım çıktığı kadar ‘Hoşbuldum’ demeyi o kadar çok seviyorum ki…
Bahçelerinde içtiğimiz kahveyi. Yardımlaşmalarımızı. Didişmelerimizi. Üzülüyorum çocuklarım benim gibi bir çocukluk yaşamayacaklar. Zira şu an oturduğum apartmanda 3. yılım. Yöneticim dışında kimse ile muhatap değilim. Çünkü herkes görünce kafasını çeviriyor. İyi akşamlar dediğinizde sadece gülümsüyorlar. Siz de bir yere kadar diyorsunuz. O kızdığınız insanlar gibi olmaya başlıyorsunuz. Sonra Bergama’ya gidince tanıdık tanımadık herkese, özellikle debabanız benim gibi esnafsa alışkanlık ile herkese ‘iyi günler’ deyip güldüğünüzde onlar da size ağız dolusu gülüverip ‘Sağol kızım sana da’ demeleri enerjinizi bine katlıyor.
114 tane köyü olan bir ilçe. İnsanlar masum. Şikâyet ediyoruz kimi zaman. ‘Gelişmedi, bir türlü’ diyoruz. Ama Büyükşehirleri gördükçe aynı kalmasını istiyoruz.
Bergama’da geçtiğimiz günlerde yaşanan yangında, mahallenin muhtarı Salih Baydan olayı herkese duyurmuş. Elektrik kontağından çıkan yangın sonucunda 1,5 aylık bebekleri olan aile evsiz kalmış. Sonrasında büyük bir iyilik zinciri oluşmuş. Belediye ve yardımsever insanlar aileye destek için işbirliği yapmışlar. Dünya o gün Bergama üzerinden güzelliklere bürünmüş.
Küçük ilçe dediğiniz;
İnsanların birbirine çok çabuk seslenebilmeleridir,
Bir olay olduğunda akrabanızdan önce komşunuzun yanınızda olmasıdır,
Hesapsız kitapsız insanlıktır…
İyiliği kalbinde taşıyan tüm insanlara sevgilerimle…
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
test