Reklam
Reklam
Reklam
Gamze Geçer

Gamze Geçer

gamzegecerhaber@gmail.com

İzmir'in sesi: A Capella Gramofon

21 Şubat 2020 - 07:32

Sanat yüzyıllardır insanlar için vazgeçilmezdir. Özellikle günümüzde günlük rutinin dışına çıkıp nefes alabildiğimiz alandır. Benim için hele ki müzik, ruhu beslemesi yönünden de rahatlatıcı etkisini hemen gösterir.
Şimdi size başarılarıyla adından söz ettiren ve Ülkemizi bu yıl uluslararası bir yarışmada temsil edecek bir gruptan bahsedeceğim.
A Capella Gramofon, İzmir kökenli çoksesli koro.
Kimdir bu A CapellaGramofon ?
Başta İzmir olmak üzere, Türkiye genelinde eksikliği hissedilen çoksesli koro müziğini icra etmek amacıyla 2012 yılında koro şefi Türker Barmanbek tarafından kuruldu.
Çok sesli müziğe gönül veren farklı meslek gruplarından koristlerin katılımıyla çalışmalarına devam ediyor. Bugüne kadar katılmış olduğu festivallerde 7 farklı kategoride toplam 13 ödül kazandı. Şehir içi-şehir dışı konserleri ve katıldığı sosyal sorumluluk projeleriyle dinleyicilerine ulaşıyor.  Hiçbir sponsor desteği bulunmuyor. Tüm salon konserlerini halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleştiriyor. Koronun tüm kıyafet, ulaşım, prova salonu giderleri, koristler ve koro şefi tarafından imece usulü karşılanıyor.

Evet, ne kadar güzel değil mi ?
Sanata ve sanatçısına gönüllü bir şekilde destek olup aynı zamanda dinleyicisine de aynı gönüllülük ile bu sanatı icra ediyorlar. Günümüzde her şeyin para ile karşımıza çıkıyor oluşu nedeniyle,  A CapellaGramofon’un sanatını bu denli içtenlikle yapıyor olmasını görmek beni çok mutlu etti.
Heyecanlı Bekleyiş
A Capella Gramofon, bu yıl öncelikle Yunanistan konseri ve sonrasında da Makedonya’nın Ohrid kentinde düzenlenen Uluslararası Çoksesli Korolar yarışmasında Türkiye’yi temsil etmeye hazırlanıyor. Bu şartlarla 9 yıldır faaliyet gösteren koro, bu yıl ülkemizi temsil edeceği Makedonya Ohrid Uluslararası Çoksesli Korolar yarışması içinsponsor arayışında. İzmir’den ülkemizi temsil etmeye gidecek bu şahane ekip destek bulmazsa da kendi imkanlarını zorlayarak başarılarına başarı katacaktır. Çünkü bir insan bu denli amacından sapmayan bir grubun içinde yer alıyorsa tüm şartları zorlayarak amacına ulaşır.
Sizlerden ricam bu çoksesli koroya sizin de bir ses olmanız.
Her yıl Eylül ayında yaptığı elemeler ile yeni korist alımı yapan A CapellaGramofon’uinstagram, facebook ve twitter aracılığıyla takip edebilirsiniz.
Yolunuz açık olsun A Capella Gramofon.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum