Reklam
Reklam
Reklam
Gamze Geçer

Gamze Geçer

gamzegecerhaber@gmail.com

Gazeteler geç mi gelecek?

07 Şubat 2020 - 07:45

Son yıllarda internet haberciliği ile birlikte kimse gazete almıyordu. Önceden pazar kahvaltılarının vazgeçilmezi olan deste halinde masada duran gazeteler maalesef artık televizyonlar ve internet ile tükenmeye başladı.
Geçtiğimiz hafta iş yerimin yakınındaki her gün önünden geçtiğim büfenin önündeki gazetelikte 1 tane bile gazete yoktu. Hemen içeri girdim ve sordum “Gazeteler geç mi gelecek?” aldığım cevap ise ”Hayır, alan olmuyordu. Artık gelmeyecek. 30 yıldır buradayım ama 2019’da gazete alan yok denecek kadar azdı. Ben de hadi yine alan olur diye diye direndim. Ama yok. Gelirden çok gideri olan bir şeyi satmak mantıklı gelmedi. Artık gazete satmama kararı aldım” dedi.  Ne diyeceksin inadına savunacak halim yoktu. “Haklısınız” diyerek çıktım. Çünkü o adamda kendi halinde bir büfe sahibi. Ona kızıp inatlaşmak sorunu çözmeyecek. Değişim elbette ‘1’ insanla başlayacak ama doğru ‘1’ insanla.
Tüm gazetecilik mezunlarının gördüğü bir konudur propaganda ve çeşitleri.
Propaganda; Bir öğreti, düşünce veya inancı başkalarına tanıtmak, benimsetmek ve yaymak amacıyla söz, yazı vb. yollarla gerçekleştirilen çalışma, yaymacadır.
Kendi içinde de 3 gruba ayrılır:
1-Beyaz Propaganda: Kaynağı bellidir ve zaten kaynak kendisini ortaya koymak istemektedir. Kaynağın güvenilirliği oranınca beyaz propaganda da güç kazanır.
2-Kara Propaganda: Beyaz propagandanın aksine, kaynak belli değildir ve kaynak da kendini gizlemeyi amaç edinmektedir.
3- Gri Propaganda: Bu propaganda türünde kaynak tam olarak belli değildir, ortaya atılan iddiaların doğruluğu da güvenilir olmamakla birlikte tam olarak yalanlamak da mümkün olmamaktadır.
İnsanlar üzerinde mobbing, paralı haber yap bize ilan topla dertleri, hayalini kurduğu mesleği yapamaz hale getiriyor. Sizlere bembeyaz bir propaganda yapıyorum.
20 sene önce Gazetecilik tam anlamıyla yapılıyor iken günümüzde yapmak isteyenlerde yapamıyor. Yapanlar da mağdur durumdalar.
Bugün yerel gazetelerin kaç tanesi çalışanlarına maaşlarını gününde yatırıyor? Ya da kaçının tirajı milyonlarda?
Evet, oradan ekmek yiyen ve ailesine bakan daha doğrusu bakmaya çalışan nice insan var. Bazı destekler ile durum iyileştirilmeye çalışılıyor. Ama sadece çalışılıyor. Muhtemel olarakta böyle devam edecek.
İnandığınız ve güvendiğiniz konular üzerine Beyaz Propaganda yapacağınız günler çok olsun. Kara Propagandadan uzak durmanız temennimle…
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum