Reklam
Reklam
Gamze Geçer

Gamze Geçer

gamzegecerhaber@gmail.com

ÇocukUS'un meleği

27 Aralık 2019 - 08:14 - Güncelleme: 31 Aralık 2019 - 13:58

Çocuklarımız özellikle şu devirde geçen hafta bahsettiğim gibi küçük yaşlardan itibaren teknoloji bağımlısı olmuş durumdalar.
Sebebi hep bir başımızdan atma isteğimiz. İlgisizliğimiz. En önemlisi de güvenerek bırakabileceğimiz bir yer olmaması. Bu hafta sizlere muhteşem bir yerden bahsedeceğim. Gözünüz kapalı çocuklarınızı emanet edebileceğiniz ve ‘İlgilenirler mi?’ sorusunu kendinize sormayacağınız.
Uzman Psikolog Simge Tekin- Oyun Terapisti.
İzmirli genç ve güçlü bir kadın girişimci.  İzmir Ekonomi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden şeref öğrencisi olarak mezun olmuş. Üniversite hayatı boyunca çocuklarla ilgili çeşitli projelerde yer almış. Ardından Ege Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlamış ve mesleğiyle ilgili bazı eğitimler alan, hala almaya devam eden biri.
O kadar heyecanla konuştuk ki umudu tazeledim.
‘Enerjimi çocuklardan, onların hayallerine dahil olduğumu hissetmekten alıyorum. Şu anda oyun terapisi ve ebeveyn danışmanlığı üzerine çalışmalarımı sürdürürken bir yandan da ÇocukUS Oyun Odaklı Gelişim Merkezi’nin eğitim, rehberlik ve projelerini düzenliyorum.”
Nasıl güzel bir cümle; “Enerjimi çocuklardan, onların hayallerine dahilolduğumu hissetmekten alıyorum.”Evet kendisini böyle tanımlayan biri neler yapmaz ki?
“Hayallerinizi sıralayacak olursanız Çocukus bu hayallerin kaçıncı sırasındadır?’ diye soruyorum aldığım cevap ise beni daha da çok umutlandııryor :
Tekin , “Hayalim hep ailelere daha çok ulaşabileceğim bir alanda olmaktı.ÇocukUS bunu fazlasıyla gerçekleştirebildiğim bir yer. Oyun Grubu ve atölye için çocuklar geliyor, bazen orada çocuklarını bekleyen ailelerle görüşüyor bazen de seminerler söyleşiler düzenliyorum. Yoğun iş temposunun olduğu bir günde birçok ebeveyn seminerlere katılmaya fırsat bulamazlarken, burada bekledikleri alanda kendi deneyimlerini diğer ailelerle paylaşıyorlar ve bilgilerini zenginleştiriyorlar. Hayallerimin baş sıralarındaydı, ama daha gerçekleştirmek istediğim çok hayalim var.”
Ee, projesiz olur mu?
Şu an kendi çocuk kitapları üzerine yazıyor. ÇocukUS’ta akşam saatlerinde katılım sağlanabilecek ebeveyn okulları açmayı istiyor. Beraberinde; kimsesiz diye adlandırılan, ama devlet koruması altındaki çocuklarla etkinlikler yapıyor. Bu konuda yakında sunmak istediği projeler var. ÇocukUS’a sosyal medyadan bir bakın derim.
Son olarak genç yaşta bu kadar kendini geliştiren Tekin’den kadınlara tavsiye ;
“Acaba yapabilir miyim?” demesinler. Gerçekten isteyince, araştırınca ve çalışınca oluyor.
Öğrenmekten asla vazgeçmesinler. Ben hepsini biliyorum artık sadece çalışayım dediğimiz anda köreliyoruz.
Bilmedikleri olduğu konusunda da açık olsunlar. Bu, karşındakine zarar vermemenin en birinci kuralı. ‘Ben bunu araştıracağım’ demek kadar güvenli başka bir şey yok.”
Kalbine dokunduğunuz tüm çocuklar, yarının güneşleri olarak doğacaktır.
Çocuklarımızın kalbine dokunacağımız günlere.
Simge Tekin’e teşekkür ve sevgilerimle...
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Adil Gökmen
    6 ay önce
    Çalışmalarından gurur duyuyoruz. Başarılarının devamını dileriz.