Bir derinin yolculuğu (Başarıya Tutunan Kadınlar-7)  
Reklam
Reklam
Gamze Geçer

Gamze Geçer

gamzegecerhaber@gmail.com

Bir derinin yolculuğu (Başarıya Tutunan Kadınlar-7)  

16 Ağustos 2019 - 06:17

Hayatımız olduklarımız ve olmak istediklerimizden ibarettir.
Çoğu zaman kendimizi ait hissetmek için elimizden geleni yaparız. İş yerimize, evimize ve çevremize…
Yolun başında iken yanlış olarak adlandırdığımız işler bizi olmadık güzel yerlere savuruverirler…
Bazen gezme amaçlı çıkılan bir yol, yüzlerce yıllık tarihi olan bir mirasa sahip çıkacağınızın habercisi olabilir.
Meltem Üçüncü Demirel
Üniversiteden mezun olduğu yıl kendi bölümü olan turizm sektöründe işe başlıyor.
Bir yaz Gümüşhane’den gelen kuzenini Bergama’da tarihi yerleri gezdirirken, parşömen atölyesinin ve eşyalarının olduğu bir dükkanın önünden geçerken kapıda iş ilanını görüyor. Orada Macit Gönlügür ile tanışıyor.
Tabi, o dakikadan itibaren hayatının değişeceğinden kendisinin bile haberi yok…
Bergamalı olan Macit Gönlügür, yüzyıllar boyunca süregelen tarihi mirasa sahip çıkarken gençlere de örnek oluyor. Bu sayede Meltem de kendisini parşömenin içerisinde buluyor.
6 sene önce kuzenine gezerken gösterme amaçlı girdiği dükkanda gördüğü parşömeni Meltem şimdilerde kendisi yapıyor.
Bir Bergamalı olarak tarihi mirasımıza sahip çıkmamız gerektiğini bilerek,  Macit Gönlügür’e ve Meltem Üçüncü Demirel’e teşekkür ediyorum.
Tarihimize sahip çıkacağımız nice günlere…

PARŞÖMEN NEDİR?
Üzerine yazı yazılmak üzere hazırlanmış hayvan derisi. II. Eumenes'in bilginlerinden Plinos tarafından, papirüs yokluğu karşısında icat edildi. M.Ö. 2400 yıllarında en önemli yazı maddesi olarak papirüs ortaya çıktı. Papirüs, Nil Nehri kıyılarında yetişen, yapraksız, üçgen gövdeli kamıştan yapılmış olup, çok uzun yıllar kitaplar bu yazı maddesi üzerine yazılmaktaydı.Parşömen İlk kez Bergama'da yapıldığı için pergamana adı verildi. Koyun, keçi, dana, domuz, antilop, oğlak derisinden yapılırdı. Oldukça uzun işlemleri gerektiren parşömenin yapımına, özel bir makasla derinin iç yüzündeki et parçaları kesilerek başlanır. Daha sonra bu kısım üzerine kireç sürülür, dış yüzü de kuru olarak ponza taşıyla ovulur ve nişastadan yapılan ince bir zamk tabakası sürülerek cilâlanır. Ayrıca sanayide de tutkalsız kâğıt üzerine önce seyreltik sülfürik asit, ardından amonyaklı bir çözelti etki ettirilerek bitkisel parşömen hazırlanır. Bu da parşömenin bütün fiziksel özelliklerine sahiptir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum