Başarıya Tutunan Kadınlar-4
Reklam
Reklam
Gamze Geçer

Gamze Geçer

gamzegecerhaber@gmail.com

Başarıya Tutunan Kadınlar-4

26 Temmuz 2019 - 06:12

Bir kadın düşünün; üretim yapmak için çabalayan.
Bir kadın düşünün; eşine destek olup, olmaz denileni olduran.
Ve bir kadın düşünün “Gerçekten topluma nasıl faydalı olabilirim?” sorusuna verdiği cevap ile harekete geçen...
Çoğu zaman engeller ile karşılaşırız.
Kadın olmak başlı başıma bu önermeyi doğrular nitelik taşıyor.
Kapitalist sistem ile tüketime giden bir nesil yetişiyor. Üretim neredeyse yok denecek az.
Tabii bunun yanı sıra üretime gönül veren insanlarımız da var. İzmir gibi bir şehirde tarımın egemen olduğu geçim kaynakları artık “geçimsizlik” kaynağı olsa da “üreten” emekçilerimiz ile bu algıyı kırmak için uğraşıyoruz.

Türkmen Kocaoğlu

Eşinin mesleği münasebetiyle Konya’nın Ereğli ilçesinde yaşamış. O dönemde Ereğli Belediyesi’nde çalışmış. Sonra eşinin sağlık sorunları ile kendisinin de çiftlik kurma hayali birleşince Beydağ’a geri dönmüşler. İlk başta 3 büyükbaş hayvanları var iken şu an 44 tane hayvanları var.
Görüyor musunuz?
“Yeter ki isteyin(!)”
Öyle güzel noktalara tutunmuş ki Türkmen abla...
İzmir genelinde örnek çiftçi olarak “35 Kadın” projesinde kadın girişimci ödülünü almış.
Devamlı çalıştaylara katılıyor. Ve kadınlara şunu söylüyor, “ Hemcinslerime mesajım zaten biz her sektörde üreten kadınlarız, bir adım öne çıkmak için devletimizin bize olan desteklerine daha çok ihtiyacımız var. Tarımda kadın sayısı yüzde 20, inanın asıl sayı bundan kat kat fazla. Biz perdenin arkasında durmaya mahkûm edilmişiz. Eşlerimize yardım ederken elimizi onlardan daha çok taşın altına koyuyoruz. Ama biz bunun için birlikte olmazsak sesimize kimse kulak vermez...”
O kadar güzel önerileri var ki!
Son katıldığı, Çeşme’de Tarım ve Orman Bakanlığı’nın düzenlediği ‘Sürdürülebilir Kalkınma İçin Tarımda Kadın Çalıştayı’nda 3 tane ana madde sunmuş;
1-Bağkur Sigorta İstemi
2-TARSİM Sigortası (Tarım Sigortaları Havuzu)
3-İPARD Kapsamı (Avrupa Birliği (AB) tarafından aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacıyla oluşturulan, Katılım Öncesi Yardım Aracı'nın (InstrumentforPre-Accession Assistance-IPA) Kırsal Kalkınma bileşeni)
Bu üç madde içinde ses olup, mağduriyetlerin giderilmesini talep etmiş.
Türkmen Abla emeğin mutlaka karşılığını bulacaktır. O makam mevki sahibi insanlardan daha fazla üretip faydalı olmak istediğini birileri görecektir.
Mustafa Kemal Atatürk’ün çok sevdiğim bir sözü; “Köylü milletin efendisidir.” Bize unuttuğumuz değerleri hatırlatması umudu iledeğerlerimize sahip çıkacağımız günlere...
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum