Başarıya Tutunan Kadınlar-3: Dönüm noktamız
Reklam
Reklam
Gamze Geçer

Gamze Geçer

gamzegecerhaber@gmail.com

Başarıya Tutunan Kadınlar-3: Dönüm noktamız

19 Temmuz 2019 - 06:06

Herkesin hayatında kilit noktası olarak gördüğü bir an olmuştur. Bu noktalarda bir bilinmezlik girdabına girilir. İnsan kendisini düşünmek ve düşünmemek arasında kalır. Burada “kendini düşünmek” ile anlatmak istediğim; insan en iyi ne yapıp yapmayacağına kendi karar verir. Elbette farklı mekanizmaları düşünebilir. Ama karar verme noktasında kendisi ile baş başadır.
Önümüz tercih dönemi...
Öğrenciler belki zorla ya da kendi istediği bölümleri tercih edecekler.
Başarılı olmak sevdiğin işi yapmaktan geçiyor. Gönül ile güzellik ile yapılan işlerde her zaman güzel sonuçlar elde etmeyi sağlıyor.

Jeyan Gedik
Ege Üniversitesi Klasik Arkeoloji Bölümü mezunu...
Antik kazılara gidiyor. Sadece okumakla da kalmıyor, yaz sezonunda kazılara da gidiyor. Efes gibi birçok yerde bulunuyor.Severek mesleğini yapıyor.
Sonrasında içindeki sese kulak veriyor ve ‘Moda Tasarımcısı’ oluyor…
Esas hikâyesi liseden sonra Olgunlaşma Enstitüsü'nün sınavını kazanıp Moda Tasarım Bölümü'nü okumasıyla başlıyor. Liseden sonra tasarım da okuyor. Arkeolojiyi bırakmaya karar veriyor. Dönüm noktası, dünyaca ünlü modacımız,  Zuhal Yorgancıoğlu'nun yanında staja başlaması. Daha sonra birkaç firmada çalışıp, kendi adıyla markasını oluşturuyor, ‘Jeyan Gedik’.
Tasarımlarına da arkeoloji elbette yansıyor.
Şu cümleler ile anlatıyor tasarımlarını, ‘Arkeolojiyi içimden atmam mümkün değil. Tarzım, Grek çizgilerini taşıyor. Antik Yunan,Roma, Mısır gibi diğer uygarlıklardan da etkilendiğim oluyor ama genelde Grek. Doğu'yu ve Batı'yı sentezleyip kendi tarzımı da içine katıyorum. Böylelikle zamansız kıyafetler ortaya çıkıyor.’


Evet, iki farklı dünyayı bir araya getirip harikalar yaratıyor.
Dışarıdan bakıldığında ‘arkeoloji ve moda tasarımı ne alaka?’ denilebilecek türde ama görüyoruz ki insanın hayal gücünün sınırı yok.
Konuşurken, söylediği cümleler arasındaen çok şundan etkileniyorum, ‘Sonra arkeolojiyi bıraktım. Çünkü içimde önüne geçilemez bir tasarımcı olma isteği vardı.’
Evet, bir cümle içerisinde; arzu, pes etmeme ve başarıyı hissediyoruz…
İnsan hayatta kendisini tanıdığı kadar var oluyor.
Tam da bir dönüm noktası gördüğümüz. Keskin bir çizgi ve sonucunda başarıyı getiren bir öykü.
Sözün özü,Jeyan Hanım’ın başarı hikayesinin, tercih döneminde olan sevgili öğrencilerimize güzel bir örnek olması dileğimle…
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum