Başarıya Tutunan Kadınlar-2 Hekimden doğan oyuncu
Gamze Geçer

Gamze Geçer

gamzegecerhaber@gmail.com

Başarıya Tutunan Kadınlar-2 Hekimden doğan oyuncu

12 Temmuz 2019 - 06:30

İnsan hayatta başarmak istediği takdirde var olabiliyor.
Baktığımız pencere bize farklı dinamikler kazandırıyor ya da içinde olduğumuz dinamiklere daha da sahip çıkmamız gerektiğini gösteriyor.
Yaşadığımız zorluklar bizi derinden etkilese de pes etmeden yolumuza devam ederken kendimize de “ben yaparım” diye söz vermemiz gerekiyor.
Aile Hekimi Funda Müftüoğlu...
Hayatına sıkıca tutunan ve örnek aldığım kişilerin başında geliyor.
Sadece doktor değil.
Aynızamanda oyuncu.

19 yıllık hekim olan Funda Müftüoğlu, 12 yıldır aile hekimliği yapıyor. Yapıyor yapmasına ama içinde yatan cevher, yaşadığı olaylar ile tekrar nüksediyor.
Lise yıllarından beri yazmayı çok seviyor. Aynı zamanda okumayı da…
Bu yazma serüvenine 5 yıl önce oyun ve senaryo yazmayı ekliyor. İşte tam bu noktada içinde yatan cevher diye adlandırdığım kısma geliyoruz. Aile hekimi olduktan sonra o kadar çok olaya şahit oluyor ki, yaşadığı olayları canlandırma isteği ile kamera arkasına geçiyor. Sonra Turgay Girgin ile FuTur’istler adıyla video kanalı kuruyor. Bu 3 yılda 50’nin üzerinde skeç ve 7 kısa film çekiyorlar.
En son benimde izlemenizi tavsiye ettiğim, ‘112/Kırılma’ isimli kısa filmleri bir hayli ses getirdi. Çünkü yapmış olmak için yapmıyorlar. Her mesleğin zorluğu farklıdır. Ama doktorluk her gün her kesimden gelen hastalar…
Müftüoğlu mesleğini şöyle tanımlıyor, ‘Hekimlik,salt mesai diliminde yapılan bir meslek değil. Her an her yerde hekimsiniz ve birilerinin size ihtiyacı olabilir. Üstelik her an birilerinin hayatına dokunabilirsiniz. Bu bağlamda ben mesleğime farklı bir boyut da kattığımı düşünüyorum. Hastasıyla uyumlu, işbirliğiiçindeempatikurabilen hekimin pek çokzorluklarıaşabildiğini,her gün yeniden tecrübe ediyorum. Her geçen günöğrendiklerime bir yenisi ekleniyor. Yazma eylemi ve çektiğim filmler bu birikimi ölümsüz kılıyor.’
İçselleştirme dediğimiz kavram tam olarak bu cümlelerin bütünü oluyor. Başarı bizlere altın tepside sunulmuyor. Öncelikle yaptığımız işi layıkıyla yapmamız gerekiyor. Sonrasında yeni kollar çıkarmaya başlıyoruz.

Doktorluk mesleği zordur. Hayata dokunurlar. Riskleri vardır. Cesaret ister…
Ben cesaretinden dolayı tebrik edeceğim doktorumuz Funda hanımı, kendisini devamlı diri tutan çağın koşullarına ayak uyduran bir doktor o.
Eşinden boşanmış. 2 kız çocuğu var. Onları daha iyi anlamak ve birlikte çalışmak adına ikinci üniversitesini, sosyoloji bölümünü okuyor. Akşamları evleri kütüphane gibi oluyor. 3’ü de aynı masada ders çalışıyor. Filmlerde hem kamera önühem de kamera arkasında en büyük destekçisi kızları. 112/ Kırılma filminde ikisi de rol almış ve annelerini motive etmişler.
Rollerini birbirine karıştırmayan bir anne ve ‘insanlara ne kadar faydalı olabilirim?’ sorusuna yaptığı işler ile cevap veren bir hekim.
Yolunuz açık olsun…
Hemen FuTur’istler sosyal medya hesaplarını ve youtube kanallarını takip edin.
 Destek olmadan ayakta duramayız…
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum