Reklam
Reklam
Reklam
Gamze Geçer

Gamze Geçer

gamzegecerhaber@gmail.com

Amaca araç olan 'Sünnet'

31 Ocak 2020 - 08:27

Sünnet törenleri hayatımız boyunca gördüğümüz ve maalesef ki göreceğimiz törenler arasında yer alıyor. Ben de herkes gibi sünnet olma kavramını küçüklüğümden beri devasa bir olay zannederdim. Ama zamanla anladım ki sadece erkeklerin gururunu okşamada toplumca attığımız ilk adımımızmış.
Abim ya da erkek kardeşim yok. Ama komşularımızdan ve okul arkadaşlarımızdan hatırladığım kadarıyla törenler adeta bir düğün gibi yapılıyordu.
Günümüzde bu durumun bilincinde olan aileler ‘sünnet’ kavramını çocukları doğduğunda ya da daha sonraki süreçte hastaneye gidip sessizce yaptırıyor. Aile büyükleri bu duruma şu şekilde tepki gösteriyor; ‘ Ee oldu mu şimdi bu? Bir sünnet düğünü yapıp oynayamadık. Sende tekrar gelinlik gibi bir elbise giyerdin. Evin eşyaları değişirdi.’
Evet, o kadar net hatırlıyorum ki komşumuzun çocuklarının sünnet törenlerinde anneler A’dan Z’ye evlerinin eşyalarını yenilemişti. Saçlar boyatılmış ve yeni kıyafetler alınmıştı. Eş dostta takısını yapmıştı.
Lütfen(!) rica ediyorum çocuklarımızı amaçlarımız uğruna araç olarak kullanmayalım. Gelenekselleşen bir töreni kar amacı güderek değil, olağan dışı değil normal bir durum olduğunu kabul ederek revize edelim. Kız çocuklarına kendilerini çocukluktan itibaren geride hissettiren adetlerimizi rafa kaldıralım. Evimizin eşyasını eskidiğinde eşimize söyleyerek değiştirelim. Sırf düğünümüzde istediğimiz gelinliği giyemedik diye ‘oğlumun sünnetinde gelinlik gibi bir şey giyerim’ diye düşünmeyelim.
Aslına bakacak olursanız anne ve babalar bireysel çıkarlar doğrultusunda bu töreni devasa hale getirmeyi başarmışlar. Yoksa o çocuğun evin eşyası değişecek, takı takılacak çokta umurunda olacağını sanmıyorum.
Düşününce olaya neresinden bakarsanız bakın kız çocukları için büyük bir hengâme…
Sünnet törenleri bir erkek kardeşe, abiye, kuzene ve okul arkadaşına yapılıyor. İster istemez çevresinde bu olaya şahitlik ediyor.
Sonucunda ne mi oluyor?
Kızlarımız çocuk yaştan itibaren;
Kendisini değersiz hissetmeye başlıyor.
Ona yapılan herhangi bir tören ve düğün olmadığından dolayı o da erkek kardeşini herkes gibi kendisinden üstün görüyor.
Ve sonucunda toplumda erkek rüştünü ispat ederken, her zaman bir adım önde yürümeye çalışıyor.
Kız ve erkek çocuklarımıza küçük yaştan aynı şartları sağlayacağımız günlere…
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum